V praxi si to lze představit následovně: soukromý investor zaplatí nájem za střechu a instaluje na ni fotovoltaické panely. Vyrobenou elektřinu potom prodá distributorům. Ve Zlínském kraji jsou to E.ON a ČEZ. Tím se dosáhne vyššího využívání ekologicky šetrného zdroje a zároveň na tom vydělají jak majitelé střech, tak i ti, kteří nákup zdroje elektřiny financují.

„Hledáme a vymýšlíme projekty, které jsou uskutečnitelné. Investoři mají zájem o velké plochy, proto bychom toho chtěli využít ve prospěch vlastníků nemovitostí,“ řekla ředitelka agentury Miroslava Knotková.

„O tuto akci je zájem v řádu stovek žadatelů,“ dodala Knotková.

Energetická agentura je nezisková organizace, kterou vlastní Zlínský kraj. Byla založena na podporu konzultační činnosti v energetice. Poskytuje také informace o nových technologiích šetřících energii a životní prostředí i o možnostech získání finanční podpory v této oblasti. Služby agentury může využít kraj, města, obce, podnikatelé a neziskové subjekty.

Radní pro životní prostředí Milena Kovaříková uvedla, že agentura ve Zlínském kraji již iniciovala téměř padesát projektů.

„Pro ně se jí podařilo získat téměř půl miliardy korun,“ ocenila Kovaříková. Jedním z takových projektů je i mezinárodní Energy in Minds!, který podporuje výstavbu energeticky šetrných domů a zateplení budov.

Na střechách lze zatím vidět většinou jenom solární panely pro ohřev vody. Tyto panely jsou podporovány i formou státních či evropských dotací. Fotovoltaické elektrárny se ve Zlínském kraji objevují řádově v desítkách kusů a stát ani Evropská unie jejich výstavbu nedotuje.

Iva Chmelová