Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velký cíl radnice: Zlín bez bariér

Zlín – Nastoupit do trolejbusu či vejít do některé ze zlínských budov je pro řadu lidí stále obtížně řešitelný problém. Handicapovaní, maminky s kočárky či důchodci ve Zlíně dosud narážejí na spoustu bariér, které jim komplikují život ve městě.

20.5.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

Zastávky městské hromadné dopravy, sídla některých institucí i chodníky jim mnohdy znesnadňují pohyb.

„Na některých zastávkách je to hrůza. Naštěstí mi s kočárkem do trolejbusu lidé občas pomůžou. Když k tomu přičtu třeba některé chodníky, tak je to ve Zlíně opravdu občas boj,“ přitakává Petra Dlouhá.

S největšími obtížemi však každodenně bojují handicapovaní. Ať už na ulici, nebo při snaze dostat se do některé budovy, která nemá třeba automatické dveře. „Samozřejmě je to rozdílné podle individuálních potřeb konkrétního člověka s postižením,“ konstatoval vedoucí zlínské pobočky Centra pro zdravotně postižené Zlínského kraje (CZP-ZK) Pavel Horák.

Nejčastější překážky ale podle něj nelze nějak zobecnit. „Problémů je samozřejmě více. Dva jsou však asi nejpalčivější. Prvním jsou bezesporu špatně uklizené chodníky v zimě, na nichž zůstávají sníh a led, které znemožňují pohyb. Druhým je pak vypínání zvukové signalizace na přechodech po desáté hodině, které je pro nevidomé vracející se třeba z divadla doslova životu nebezpečné,“ přiblížil Horák.

Dost často je však jádro potíží jinde. „Mnohdy to není o bariérách na ulicích, ale mezi lidmi. Právě na těch by se mělo zapracovat především,“ dodal.

Odstranění přehlíživého chování či předsudků sice město Zlín ovlivnit nemůže, avšak ve spolupráci s CZP-ZK připravuje koncepci, která má vést k odstraňování bariér.

„Ta musí vycházet především z požadavků těch, kterým má pomoci. Kolikrát se totiž na některé problémy díváme jinýma očima,“ vysvětlila první náměstkyně primátora Eva Štauderová. Odstranění bariér navíc podle ní pomůže nejen handicapovaným, ale i maminkám s kočárky a starším lidem.

Právě připomínky a náměty od CZP-ZK jsou podle ní velmi cenné. „Některé z nich jsou realizovatelné okamžitě, jiné časově náročnější. Musí se promítnout prakticky do všeho, co se ve městě dělá,“ upozornila s tím, že by tento strategický dokument měl být v souladu s projektem Chodníky 300.

Představu o financování svých snah již město má. „Chceme se ucházet o dotační tituly z Národního rozvojového programu mobility. První bezbariérová trasa by měla být předložena k posouzení už letos na podzim,“ doplnila Štauderová.

Zmíněnou koncepcí však snaha o ulehčení cestování nekončí. „Město se uchází o dotaci na zásadní modernizaci sedmi nástupišť na klíčové komunikaci I/49, v městských částech Louky a Malenovice,“ odhalil mluvčí radnice Zdeněk Dvořák. Ty tak navážou na 36 zastávek, které již bezbariérovou úpravu mají.

Celkové náklady mají podle něj dosáhnout téměř osmi milionů korun. „Pět milionů 271 tisíc chceme získat z programu zaměřeného na zvýšení bezpečnosti dopravy, který vyhlásil Státní fond dopravní infrastruktury,“ doplnil.

Město zastávky vybralo opět ve spolupráci s CZP-ZK a Dopravní společností Zlín­ ­Otrokovice. „Shodli jsme se, že právě tyto jsou handicapovanými občany velmi využívány, protože jim umožňují dostat se například k obchodním centrům, divadlu či krajskému soudu,“ osvětlil radní Pavel Jungmann. Přestavby na bezbariérové se podle něj mají v budoucnu dočkat i další zastávky Integrovaného dopravního systému.

Autor: Stanislav Janalík

20.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Kabelkový veletrh v Besedě v Otrokovicích.
AKTUALIZOVÁNO
30

Kupte si kabelku. Nošenou, ale s duší

Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
1 51

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Dlouhých pětašedesát let se čile zajímá o politické dění dnes už čtyřiasedmdesátiletý Jan Uherka z Uherského Brodu. V nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky kandiduje ze čtrnácté pozice za ČSSD, přičemž je nejstarším kandidátem napříč všemi kandidátkami.

Koupila jsem si dvě housenky

Nakukuji do dveří sálu, který se hemží lidmi. Nejen děti zaujatě pozorují obrovské skleněné vitríny seřazené na stolech v dlouhých řadách téměř přes celý obrovský sál. Zdají se nekonečné. V nich se skrývají více či méně vzácné exempláře brouků, nejkrásnější druhy motýlů, ale i hadů, pavouků, gekončíků, chameleonů a dalších zajímavých potvůrek.  

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení