Do lavic zlínských základních škol usedlo včera přibližně šest set čtyřicet prvňáčků. Podobně jako v Otrokovicích jejich počet oproti loňsku poklesl. První školní den se seznamovali s třídní učitelkou a těšili se z drobných dárků. Školy v prvních třídách zavádějí letos u prváčků už druhým rokem nové vzdělávací programy spočívající především v kolektivní skupinové práci.

Čtrnáct zlínských základních škol bude letos navštěvovat o osmdesát žáků prvních tříd méně než vloni. Kvůli úbytku se tak letos otevřelo ve Zlíně pouze devětadvacet učeben, což je o dvě méně než v loňském roce.
„Neotevřeli jsme jednu třídu v základních školách Dřevnická, Okružní a Křiby. Přibyla naopak v Základní škole Komenského II,“ upřesnila mluvčí radnice Marie Masaříková.

V Otrokovicích klesl počet prvňáčků na třech základních školách o čtyřicet. Dlouhodobě klesající trend však tamní radnice nepozoruje.
„U nás je to spíše jako na houpačce. V roce 2006 jich nastoupilo asi sto padesát, loni necelých sto osmdesát. Letos počet prváčků opět klesl,“ přiblížil mluvčí Milan Plesar.

Kromě stále častějších odkladů může být důvodem nižší porodnost v roce 2002 na Zlínsku. „Ten rok byl zřejmě, co se týče počtu narozených dětí, slabší,“ míní ředitel ZŠ Slavičín Malé Pole Roman Goldba, který přivítal prváčků dvacet. „Někdy míváme i třicet,“ poznamenal Goldba. V ZŠ Vlára Slavičín však měli letos žáků prvních tříd obdobně jako minulé roky, přes čtyřicet. Ve Slušovicích jich dokonce přibylo, z 35 na 39.

Prváčci si svůj první den ve škole náležitě užívali. Kromě pozornosti přítomných rodičů a třídní učitelky se těšili i drobným dárkům. „Dostali od nás pastelky, skicák, reflexní samonavíjecí pásku a pexeso zobrazující místa a budovy v Otrokovicích,“ sdělil například mluvčí Plesar.

Ve Slavičíně zase dostali noví žáčci pamětní listy jako upomínku na svůj velký den. „Letos jsme měli zahájení slavnostnější, i se starostou,“ pochvaloval si ředitel Goldba.

V ZŠ Mikoláše Alše ve Zlíně přivítal děti osobně nynější zastupující ředitel Karel Sýkora. Setkal se s devatenácti usměvavými tvářemi. Například Martin Vráblík, který tam včera zasedl prvně do školní lavice, se už prý do školy těšil.

„Aspoň se něco nového naučím,“ pousmál se. Jeho maminka Andrea Kledrovcová byla také ráda, že už se ze syna stane velký školák. „Možná přibude starostí, ale určitě budou příjemné,“ podotkla.

Prvňáci se stejně jako šesťáci budou letos učit podle nových vzdělávacích programů. Nařízení ministerstva školství z loňského roku apeluje na to, aby výuka nebyla čistě direktivní, ale spíše modernějšího charakteru. „Žáci mají více skupinových prací, zpracovávají projekty a zapojují se do diskusí. První rok se nám osvědčil, letos už tímto stylem budeme vyučovat ve čtyřech třídách,“ objasnil například ředitel slušovické ZŠ Jindřich Elšík.