Aby měli zachovanou stejnou výši sociálních dávek, musejí totiž nově od června pomáhat v obcích nebo třeba nevládních organizacích dvacet hodin měsíčně. Krajské město Zlín navíc zavádí částečnou výplatu sociálních dávek formou poukázek.

Ve Valašských Kloboukách zatím pomáhali tři lidé v tamních Technických službách. „Od června má možnost pracovat ve prospěch města a občanů na úklidu Valašských Klobouk sedmadvacet klientů sociálního odboru. Tři z nich si už odpracováním povinné doby zaručili zachování stejné výše dávky,“ uvedla mluvčí valašskokloboucké radnice Lenka Zvonková.

Vedoucí sociálního odboru tamní radnice Ludmila Cmajdálková si zavedení nového systému chválí. Podle ní mohou lidé v hmotné nouzi projevit snahu a zájem o řešení osobní situace. „Veřejnou službu vidím jako velké pozitivum. Nezaměstnaný je motivován k aktivnímu zapojení, protože se jeho aktivita citelně odrazí na výši příjmu. Lidé si navíc uchovávají pracovní dovednosti a návyky, nedojde k jejich vyčlenění z kolektivu a nedostávají se na okraj společnosti,“ hodnotí Cmajdálková.

Podle ní tak například ten, kdo nyní pobírá příspěvek na živobytí 3126 korun, při ignorování veřejné služby dostane příště jen existenční minimum 2020 korun. „Může ale odpracovat i třicet hodin, a tím zvýší svůj příjem o 553 korun na 3679 korun,“ uvedla Cmajdálková.

Ve Slavičíně zatím veřejnou službu nezavedli, i když mají obdobné množství lidí, kterých by se mohla týkat.

„Zavést ji však plánujeme. Už se chystají podklady do rady města. Někteří lidé už vykonávají dobrovolnou činnost na charitě, kde je práce dost,“ podotkla vedoucí sociálního odboru Jarmila Lišková. Zároveň ale upozorňuje na výjimky, jako jsou matky samoživitelky či invalidní důchodci, kterých by se snižování dávek nemělo dotknout ani, když na veřejnou službu nenastoupí. Také dodává, že je možné červnových dvacet hodin případně odpracovat i v červenci.

Veřejnou službu zatím nemají ani v Otrokovicích, Luhačovicích či Vizovicích, kde by se mohla teoreticky týkat osmadvaceti lidí.

„Možnost je třeba i nechat se krátkodobě zaměstnat přes úřad práce,“ nastínila vedocí sociálního odboru vizovické radnice Alena Tomšů.

Tento způsob praktikují ve Zlíně, kde mohou lidé v nouzi dělat veřejně prospěšnou činnost. „Tu vykonává osmnáct dlouhodobě nezaměstnaných,“ upřesnila mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková. O tom, zda zavedou veřejnou službu, ještě nemají rozhodnuto. Dodala však, že v nejbližších dnech zavádějí jinou novinku.

„Část sociálních dávek budeme předávat pomocí poukázek. Není to plošné, ale jen částečné opatření,“ uvedla Masaříková. Týkat se bude deseti až dvaceti lidí, čili do deseti procent z možných příjemců dávek v hmotné nouzi.