Někteří lidé: Je tam smrad. Provozovatelé: Stížnosti nemáme

V krajském městě s téměř 80 tisíci obyvateli mohou návštěvníci najít čtyři veřejná místa, kde si za poplatek mohou odskočit. Dvě provozovny patří Technickým službám, dvě patří soukromníkům. Na kvalitu toalet si někteří stěžují. „Je tam smrad. Raději si zajdu do nějakého nákupního střediska, kde mám jistotu, že jsou záchody čisté,“ postěžovala si Jana Andrýsková ze Štípy.

Podobný názor na kvalitu toalet má i Michaela Šrámková, která do Zlína přijela z Tečovic. „Je to katastrofa. Někdy se člověk bojí tam jít, radši to vydržím. Poplatky jsou taky šílené. Vůbec se to nedá srovnat s cizinou, kde zadarmo můžete jít na toaletu, která vypadá jako z nějakého luxusního hotelu,“ řekla rozhořčeně.

Podle hygieničky Evy Antonické za čistotu veřejných toalet odpovídá sám provozovatel. „Pokud přijde nějaké podání nebo upozornění ze stran veřejnosti, pak jdeme stav zkontrolovat. Poté uvědomíme provozovatele nebo majitele,“ uvedla vedoucí odboru hygieny obecné a komunální krajské hygienické stanice.

Městské záchody patřící zlínským Technických službám se podle zástupce ředitele Jaroslava Divokého s nepořádkem nepotýkají. „Záchody denně kontrolujeme, ale zatím se nestalo, že bych narazil na nějaké nedostatky. Ani žádnou stížnost jsme nikdy neobdrželi,“ upřesnil Divoký.

Pokud člověk zrovna není v blízkosti klasických veřejných toalet, stále si může odskočit na řadu míst, kde jsou záchody k dispozici. Volně přístupné toalety mají například na krajském úřadě, poliklinice nebo v obchodním centru Čepkov. Pokud však někdo přijde na Magistrát města Zlína, musí počítat s tím, že narazí na zamknuté dveře k toaletám. „K tomuto opatření musela radnice přistoupit poté, co se radniční toalety začaly měnit ve veřejné WC. Návštěvníci radnice je samozřejmě mohou používat. Pokud požádají zaměstnance infocentra, případně v kterékoliv kanceláři, bude jim klíč zapůjčený,“ uvedla mluvčí magistrátu Marie Masaříková.