Vedoucí policejního obvodního oddělení Zlín Pavel Nesvadba předal primáři novorozeneckého oddělní KNTB MUDr. Jozefu Mackovi náušničky z bílého zlata, na něž uspořádali sbírku sami policisté.

Nesvadba konstatoval, že situace z 8. prosince byla pro policisty něčím novým, neboť se s podobným případem do té doby ve Zlíně nesetkali.„Případ jsme prožívali emotivněji. Přeci jen se jednalo o první dítko v baby–boxu a navíc v adventním období. Spontánně se tak zrodil nápad na dáreček pro malou Věrušku, ktery jsme nakonec společnou sbírkou realizovali,“ poodhalil Nesvadba.

Vzhledem k tomu, že nebylo prokázáno žádné ublížení dítěti, byly na policistech čistě administrativ­ní úkony.„Ze zákona má žena možnost dítě do baby boxu odložit. Hlídky tak nepátraly po matce jako pachatelce trestného činu. Měly jen informace, aby hledali ženu, která by mohla potřebovat lékařské ošetření,“ uvedla policejní mluvčí Jana Bartíková.

Jozef Macko neskrýval své příjemné překvapení a prozradil, že pro malou Věrušku je to v posledních dnech již druhý vánoční dárek.„Je to asi týden, co má nové rodiče. Úloha našich sester coby dočasných matek tak skončila zhruba týden před Štědrým dnem,“ dodal. Vztah, který si sestry na oddělení k malé Věrušce vytvořily, navíc dokládá také dar jedné z nich. „Naše laktační poradkyně zpracovala pro rodiče z vlastní iniciativy manuál, jak se o Věrušku starat ve všech ohledech,“ řekl s úsměvem Macko.

Právě Věruščin příklad připomněl oprávněnost existence baby–boxů, které mají jak odpůrce, tak příznivce. „Pokud mají baby boxy zachránit život dítěte, pak je to smyslupná věc. Aby byl však ještě smysluplnější, bylo by jich zapotřebí mnohem více. Dítě sice nezná identitu svých rodičů, ale mohlo také skončit hůře,“ mínil Macko.

Podobně reagoval také Pavel Nesvadba. „Start Věrušky do života byl nestandardní, ale díky baby–boxu ne nesnadný. Dokážeme si představit i tragičtější scénáře,“ uzavřel.