Obyvatelé se mohou těšit na košty pálenek a klobás, drakiády i čarování

„Je to velká společenská událost, sejde se celá dědina, upečeme prase,“ uvedl starosta obce Milan Šesták. Na koštu se vždy sejde několik desítek vzorků.

Magického rituálu na oslavu podzimní rovnodennosti se mohou zájemci zúčastnit ve středu v Lípě. „Uctíme starodávné tradice Keltů a vykonáme magický rituál na oslavu podzimní rovnodennosti,“ uvedla organizátorka akce, věštkyně Hana Váňová ze Zlína. Sraz všech zájemců bude v 17 hodin na tamním vlakovém nádraží. „Pak se přesuneme na Lipské paseky, zapálíme oheň a vzdáme díky matce přírodě za dosavadní úrodu. Jelikož je ten den navíc úplněk ve znamení Berana, budeme společně i čarovat, a to pomocí křemene, ječmene, soli, kousku másla, vody a hlíny,“ řekla.

K podzimu neodmyslitelně patří i pouštění draků. Na velkou drakiádu se mohou těšit například děti z Bohuslavic. „Plánujeme ji předběžně teď na čtvrtek, pokud bude přát počasí. Děti brzy čeká i výroba dýňových strašáků,“ uvedla ředitelka tamní mateřské školy Růžena Mikesková. Dospělé potěší spíše soutěž o nejlepší klobásu. „Letos se bude konat již pošesté. Uspořádáme ji do konce roku,“ dodala starostka Bohuslavic Jana Puškáčová.

V některých obcích si lidé budou moci vychutnat i kouzlo lampionového průvodu. To je případ například Březůvek, kde se tento dnes poměrně netradiční pochod bude konat 16. listopadu. „Akci pořádá místní Červený kříž a zdejší ženy,“ řekl starosta obce František Kolařík.
Podzimní rovnodennost nastane v neděli v 11.15 hodin. Zkrátí se den a přibude noci, takže se dostanou do rovnováhy.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ZLÍNSKÉHO KRAJE:

Moje Zlínsko Sport Kultura Podnikání Černá kronika