„Suma pokryje náklady spojené se soutěží a vítězstvím. Hlavně občerstvení, různé propagační předměty a vydání publikace Vesnice roku 2007,“ informoval starosta vítězné obce Suchá Loz Petr Gazdík. Zatím však náklady vyčísleny nemá. „Kdyby nám ještě nějaké peníze zůstaly, vydáme je za další propagaci. Zájem mají lidé hlavně o mapy a pohlednice, plánujeme turistického průvodce východního Slovácka,“ prozradil Gazdík.

Stejnou částku za vítězství získala od kraje loni obec Liptál. Ta se navíc stala krajským i celorepublikovým šampionem. „Obě první místa vynesla obci milion korun, kraj přispěl dalších dvě stě tisíc,“ sdělil starosta Miroslav Vaculík. Peníze použili na pět rekonstrukcí. „Opravili jsme sociální zařízení fotbalových šaten, chodník u základní školy a ještě pořídili novou počítačovou učebnu. Došlo také k výměně oken na obecním úřadě a na nové sociální zařízení,“ dodal.
Radní kraje částky chápou jako symbolickou odměnu za účast v soutěži. „Chceme podpořit zájem obcí. Letos se jich totiž za kraj z více než tří set přihlásilo pouze dvacet,“ řekl hejtman Libor Lukáš.

Dvacetitisícové odměny jsou navržené pro obce Prusinovice a Dřínov na Kroměřížsku, Mysločovice a Vysoké Pole na Zlínsku, Videč na Vsetínsku, Nedachlebice a Babice na Uherskohradišťsku. „Za polovinu částky bychom chtěli aktualizovat propagační materiály. Máme je někdy z roku 1990. Navíc se blíží sedmisté výročí založení obce. Druhá polovina padne na obnovu knižního fondu pro knihovnu,“ prozradila starostka Vidče Štěpánka Mikulenková. Rozhodnuto už mají i v Nedachlebicích.

„Chceme na dvou hektarech v lokalitě Pastviska vysadit zhruba dvě stě různých stromů starých odrůd. Už máme objednané jabloně, miškule nebo oskeruše. Třeba ty ale rodí až po třiceti letech,“ vysvětlil starosta Vratislav Němeček. Až v pondělí rozhodnou o částce v Mysločovicích. „Nejspíš ji dáme na opravu kanálů a roštů. Přesně zatím nevíme,“ sdělil starosta František Dřímal.

Částku z rozpočtu kraje již schválila krajská rada, ještě ji musí odhlasovat krajské zastupitelstvo.