Pár minut před třetí hodinou odpoledne se z titulu a ze dvou milionů na investice ve své obci radoval starosta Hlučína na Přerovsku Jiří Řezníček.

„Mimo prestižního ocenění je pro naši malou obec významná i finanční odměna. Jsme rádi za každou korunu, a nebudeme dlouho zvažovat, jak peníze využijeme,“ řekl krátce po vyhlášení hlavní představitel vítězné vesnice. Termín oslavy, která prý bude opravdu veliká, starosta prozatím neurčil. „Bude ale určena především našim občanům,“ poznamenal Řezníček. V minulém ročníku soutěže získal Tučín Fulínovu cenu za nejlepší květinovou výzdobu obce, a před dvěma lety dosáhl na Modrou stuhu za společenský život.

Celostátní komise, která letos vybírala ze 325 obcí z celé České republiky, byla složena ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva zemědělství, Spolku pro obnovu venkova, Svazu měst a obcí a Folklorního sdružení České republiky.

Zasedl v ní i satrosta loni vítězného Lidečka na Vsetínsku Vojtěch Ryza. „Nebylo vůbec jednoduché vybrat mezi letošními finalisty vítěze, a já musím sklonit všem třinácti obcím velkou poklonu,“ zhodnotil právě skončený ročník. Tučín si podle jeho slov komisi nakonec získal například díky srdečnosti svých obyvatel.

Kromě dvoumilionové dotace na rozvoj získala vítězná obec další milion korun určený výhradně na propagaci. „Dalším privilegiem vítěze je možnost zúčastnit se v Bruselu evropské formy soutěže,“ doplnil ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Druhé místo v letošním ročníku Vesnice roku získaly středočeské Lány a na třetí příčku dosáhl Žernov z Královéhradeché­ho kraje.