VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se žije.. Veterinář

ZLÍN - Osmačtyřicetiletý Miroslav Skalička ze Zlína se původně chtěl stát lékařem a pomáhat lidem. Postupem času si však uvědomil, že by jej čekalo dohadování se s pacienty, a tak se přiklonil k veterině. Vystudoval vysokou školu v Brně a po revoluci se rozhodl specializovat na malá zvířata.

2.7.2007
SDÍLEJ:

Zlínský veterinář Skalička.Foto: DENÍK

Svou ordinaci ve Zlíně-Malenovicích provozuje už patnáct let. Věnuje se všeobecnému veterinárnímu lékařství - je zvířecím chirurgem, zubařem a zároveň i porodníkem.

Veterináři nemají na růžích ustláno

Cesta všech, kteří se rozhodnou ubírat se stejným směrem jako Skalička, bývá trnitá. „Člověk musí nejprve vystudovat fakultu všeobecného veterinárního lékařství, která je v Česku pouze v Brně,“ vyprávěl sympatický veterinář. Než student získá titul a diplom, zabere to minimálně šest let. „Je to jedna z nejdelších škol u nás,“ řekl. Z absolventa je pak sice lékař, ale bez praxe je mu to k ničemu.

„Existuje několik možností. Můžete se pokusit jít do státní sféry, kde je ale většinou plno. Uplatnění lze najít i v potravinářském průmyslu, ale tam je volných míst málo. Zůstat na škole jako výzkumný pracovník se zase moc nehodí po finanční stránce,“ vyjmenoval. Mladým veterinářům proto zbývají poslední dvě varianty – vrhnout se do praxe a specializovat se buď na malá, nebo na velká zvířata. „Většina z nás si vybrala tu první možnost, protože je jasné, že české zemědělství jde od desíti k pěti,“ netajil se svým názorem Skalička.

Ani tak však ještě nejsou trampoty veterinářů u konce. „Skoro všichni chtějí mít vlastní ordinaci, ambulanci nebo kliniku, což stojí nemalé peníze,“ zdůraznil veterinář. Co se příjmů týče, jejich výše závisí na tom, jak velkou má veterinář klientelu a kde funguje. „Například v Praze jsou ceny za úkony trojnásobně vyšší než ve Zlíně,“ prozradil.

Je dobré se vyznat v psychologii

Miroslavu Skaličkovi se ordinaci i přes všechna zmíněná úskalí vybudovat podařilo, přestože jeho dětské sny byly trochu jiné. „Chtěl jsem dělat klasickou medicínu. Pak jsem si ale uvědomil, že bych se asi občas musel dohadovat s pacienty, a předpokládal jsem, že když budu léčit zvířata, tak se tomu vyhnu. Opak je ale pravdou,“ zasmál se. Lidé jsou po-dle něj totiž na své domácí mazlíčky velmi citliví. „Padesát procent úspěchu veterináře spočívá právě v komunikaci s majiteli zvířat. Podle mého by na veterinární fakultě měli mít studenti předmět věnovaný psychologii lidí,“ myslí si. Naučili prý by se tam třeba, proč je dobré oslovovat zvířata jménem nebo jak oznámit majiteli, že jeho mazlíček umírá a nedá se s tím nic dělat.

Psy trápí obezita i alergie

Nejčastějšími návštěvníky Skaličkovy ordinace jsou psi. „Každé plemeno má svoje genetické předpoklady k určitým onemocněním. Třeba když se narodí King Charles španěl, z devadesáti procent bude mít problémy se srdíčkem. Polovinu West Highland White teriérů zase trápí problémy s kůží,“ prozradil. „Poslední dobou se podobně jako u lidí na zvířatech čím dál více projevují i různé civilizační choroby, kupříkladu obezita nebo alergie,“ dodal odborník s tím, že práci veterinářům přidávají i motoristé. „Srážky zvířete s autem jsou bohužel téměř na denním pořádku. Časté jsou také úrazy způsobené pádem z výšky,“ popsal.

Smutnou záležitostí, se kterou se musí veterinář vypořádat, je utrácení nemocných zvířat. „Co se eutanazie týče, je veterina tak trochu paradoxně mnohem dál než lidská medicína. Tento postup majiteli navrhujeme, když už zvíře hodně trpí. Nechat svého ztrápeného zvířecího přítele usnout ve spánku je poslední věc, kterou pro něho můžu udělat. A lidé s tím většinou souhlasí,“ vyprávěl veterinář.

Prase sežralo vršky od piva

Veterina je podle Miroslava Skaličky práce na čtyřiadvacet hodin denně. „Člověk se tomu musí zcela oddat a smířit se s tím, že bude pracovat i o svátcích a víkendech,“ řekl.

Práce je náročná nejen časově, ale i fyzicky. „Na světě nejsou jen malí kiloví pejsci, ale také třeba osmdesátikiloví. Když je něco trápí, je potřeba je zvednout nebo otevřít jim tlamu a vytrhnout zub. A to nemluvím o koních, ovcích nebo kravách,“ mávl rukou. I s nimi má totiž zlínský veterinář své zkušenosti. „Vzpomínám si, jak jsem byl kdysi u prasete. Mělo bolení břicha. Než jsem přijel a natáhl injekci proti bolesti, tak se vyprázdnilo a v trusu jsme našli dva vršky od piva. Pak se hned vrhlo ke korytu,“ zasmál se.

Velkým hospodářským zvířatům se Skalička věnoval jen do revoluce. „Pak mě stále se zhoršující situace v českém zemědělství přiměla, abych se zaměřil na malá zvířata. Člověk s nimi zažije i víc legrace. K velkým zvířatům totiž farmáři volají veterináře, až když už jde opravdu o život,“ prozradil.

Kocour po kastraci utekl v narkóze

Lidé k zvěrolékaři vodí a nosí zvířata s nejrůznějšími potížemi. „Stalo se například, že jsem dělal císařský řez laboratornímu potkanovi. Je to pro mě stejně náročné, jako když to dělám třeba u psa. Ale tři tisíce za takový zákrok na hlodavci zaplatí málokdo. Dokonce jsme také šroubovali kost morčeti a amputovali nohy u křečka,“ vzpomněl si Skalička.

Z přibližně dvou a půl tisíce klientů, kteří ordinaci zlínského veterináře pravidelně navštěvují, jsou to nejčastěji psi a kočky, které něco trápí. „Čím dál více ale lidé nosí nemocné želvy nebo fretky, sem tam hada. Jednou jsme tu měli i opici,“ prozradil. „S čím jsem se naopak v praxi ještě nesetkal, je třeba nemocný pavouk,“ zasmál se.

Někdy stačí chvilka nepozornosti, a zvířecí pacient může vzbudit pěkný rozruch. „Jednou jsme kastrovali kocoura. Byl to takový filuta, že se mu povedlo dostat se z klece. Byl parný den, v ordinaci jsme větrali a on nám utekl ven - hned po operaci, kdy měl být ještě tak dvě až tři hodiny v narkóze. Začali jsme ho nahánět, báli jsme se, aby se nedostal na cestu,“ vyprávěl veterinář. Majitel zvířete byl z nedalekých Tečovic, tak mu zvěrolékař zavolal, ať si jde kocoura přivolat. Než pán přijel, byla kočka ale pryč. „Následovalo těžké vysvětlování, protože majitelé na zvířeti hodně lpěli. Naštěstí asi za pět hodin kocour sám dorazil domů do Tečovic, úplně v pořádku,“ zakroutil obdivně hlavou veterinář.

Malá plemena koušou nejvíce

Dobrý zvířecí doktor podle Skaličky musí počítat s tím, že si vybral dráhu, na níž jej čeká celoživotní vzdělávání. „V oboru se objevují stále nové a nové věci, které si člověk musí osvojit. Vyrábějí se i stále modernější přístroje,“ vysvětlil.

Zvěrolékaře by nemělo zastrašit ani psí zavrčení. „Když se dotknu bolestivého místa, skoro každý druhý pes se snaží kolem sebe kousat. Platí, že čím menší rasa, tím je zuřivější,“ tvrdil zkušený veterinář. „U malých plemen jsme mimořádně obezřetní a ostražití, i když nám majitel tvrdí, že zvíře nikdy nikoho nepokousalo. Drobní psi se totiž umějí velice rychle otočit na stole a pověsit se na ruku,“ řekl Skalička a dodal, že potíž bývá někdy i s kočkami, které pro změnu rády škrábou. „Já osobně mám ale kočky asi nejraději. Doma je i chovám. Líbí se mi, že zůstávají šelmami,“ svěřil se.

2.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Mzdový účetní 24 000 Kč

Mzdoví účetní Mzdová účetní. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Minimální požadavaná praxe na pozici mzdové účetní 2 roky.. Pracoviště: Dopravní společnost zlín-otrokovice, s. r. o. - sídlo, Podvesná XVII, č.p. 3833, 760 01 Zlín 1. Informace: Helena Hanusová, +420 577 052 119.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 24 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Seřizovači vstřikolisů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: znalost a praxe se seřizováním vstřikovacích strojů, samostatnost, spolehlivost, Náplň práce: seřizování vstřikolisů, manipulace ve výrobě, zodpovědnost za provoz dílny, Výhody: stravenky v hodnotě 70 Kč za směnu, volnočasové poukázky, penzijní připojištění, firemní akce. Pracoviště: Zlín precision s.r.o. - sídlo, U Tescomy, č.p. 247, 760 01 Zlín 1. Informace: Mária Čižmárová, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 20 000 Kč

Specialisté v oblasti sociální práce Pracovník v sociálních službách v chráněném bydlení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání odpovídající vzdělání dle zákona o sociálních službách 108/2006 Sb.; zkušenost práce s lidmi s mentálním postižením; dobré komunikační schopnosti, odolnost vůči stresu, příjemné vystupování, dobrou organizaci práci dne; praxi s poskytováním přímé obslužné péče; uživatelská práce na PC; zdravotní průkaz pracovníka v potravinářství; trestní bezúhonnost; zdravotní způsobilost;, , Náplň práce: Podpora klienta při získávání dovedností pro zvládání péče o vlastní osobu, pomoc a podpora při běžných denních činnostech, podpora soběstačnosti klienta, podpora v orientaci v čase, místě, vytváření a rozvíjení prac. návyků, podpora při vytváření sociálních a společenských kontaktů klienta, vedení volnočasových aktivit, vedení sociální dokumentace;, , Váš strukturovaný životopis, na adresu: j.janeckova@nadeje.cz , CV, elektronicky uložit jako: příjmení žadatele CV, do předmětu emailu uvést: pracovník v sociálních službách chráněné bydlení, , Nabízíme: 6 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, roční odměny. Pracoviště: Naděje - otokovice, Wolkerova, č.p. 1274, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Jana Janečková, +420 577 112 982.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 20 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Údržbáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce: PO-PÁ v jednosměnném provozu. (06:00 - 14:00), Náplň práce: opravy a udržování přístrojů, zařízení nebo mechanických částí strojů, montáž, zapojování, údržba a oprava elektrozařízení, příprava výrobních forem, uskladnění výrobních forem (po skončení sériové výroby), jiné drobné opravy a seřizování, oprava a udržování majetku a budov, sečení trávníků v okolí budov, obsluha manipulační a jiné techniky v souladu s bezpečnostními předpisy, Požadavky: samostatnost, pečlivost, spolehlivost., , Výhody: prémie, stravenky.. Pracoviště: Media mix, s.r.o. - divnice - sídlo, 763 21 Slavičín. Informace: Pavel Drha, +420 575 570 511,603 546 070.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Každý osmý řidič platí za parkování v centru kartou

Rekonstrukce památníku T. Baťi ve Zlíně.

Šest a půl milionu pro Památník T. Bati

Jak jste prožili 20. století? Ptají se žáci ze Zlína svých sousedů

Slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který dokumentární tvorbou přibližuje vzpomínky pamětníků ze Zlínska, se uskuteční  ve středu 23. března od 16 hodin se v Hotelu Baltaci Atrium ve Zlíně.

Ve třetím podlaží Baťova mrakodrapu obnoví podlahu

Na více než 3 miliony korun přijde oprava teracové podlahy ve 3. patře zlínského Baťova mrakodrapu. Ve zmíněném podlaží se nachází jídelna či podatelna finančního úřadu, i přes omezení kvůli obnově dlažby se však lidé do obou zařízení dostanou.

Trojitá zlodějská bezostyšnost a uzamčení Beskyd před uhlobarony: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 21. května 2018.

Nevzhledný prostor u prvního segmentu se má radikálně změnit

Bouloviště, prolézačky, rámová dvojhoupačka, šeptanda, odpočinková zóna, lanové prolézačky, ale i trampolína. K tomu tržiště, koncerty či divadlo, to vše a mnoho dalšího nabídne za více než 16 milionů nově rekonstruovaný prostor za I. segmentem na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně. Práce na stavbě začaly letos 2. května, hotovo má být v polovině září letošního roku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT