Podle nich se jedná o nebezpečnou a pro drůbež smrtící nákazu. Ta se objevila u malochovatele začátkem tohoto týdne, ze 34 kusů drůbeže jich 11 uhynulo. Vyšetření pak ukázalo na jmenovanou chorobu.
Ta se do České republiky dostala po dvaceti letech. Podle odborníků se sem mohla dostat například s ptactvem.
„Aby se zamezilo možnému šíření nákazy, bude ještě dnes všechna zbývající drůbež v chovu utracena,“ reagoval na danou situaci ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád.
„Co se dá dělat, musíme se s tím smířit,“ pokrčil rameny Vlastimil Surý, který má celkem 46 slepic oddělených od sousedových, kde se nákaza vyskytla, jen plotem. Verdikt tak zněl jasně: vybít se musí i jeho chov. Právě čekal na pracovníky veterinární správy, až mu jej přijdou zlikvidovat.
„V obci máme paní, která pracuje na veterinární správě, a koncem minulého týdne uhynuly dvě slepice sousedovi, v pondělí pak další. Vzala je a poslala do Prahy, nakonec to dopadlo takto,“ doplnil Surý.
„Slepice nám teď začaly pěkně nést, měli jsme 40 vajíček denně,“ posteskla si jeho manželka Vladislava při čekání na veterináře.
Podle SVS bude okolo ohniska nákazy vytyčeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. „V nich SVS mimo jiné nařídí provedení soupisů drůbeže,“ informoval dál Zbyněk Semerád.
Pro obyvatele dotčených obcí to bude znamenat podřídit se dalším mimořádným veterinárním opatřením, která nařídí SVS. V celé oblasti bude například zakázáno pořádat výstavy, burzy, trhy a svody drůbeže a ostatních ptáků.
„Už se to stalo, tak se to musí nyní nějakým způsobem vyřešit. Prvně se tím bude zabývat veterinární správa, pak to budeme do důsledku řešit tady s chovateli. Tyto dva sousedící chovy budou zlikvidovány. Další soused drůbež nechová, takže tam nebezpečí nehrozí. Počkáme také na zprávy od SVS a podle toho jako obec zaujmeme stanovisko k ostatním místním občanům,“ nastínil včera starosta obce Šanov Milan Humpola na místě.
„Právě jsme si pořídili nové slepice a teď máme obavy, aby nepřišlo nařízení, že je budeme muset také zlikvidovat, to by nás mrzelo,“ uvedla znepokojeně Jarmila Švachová ze Šanova.
I když v pátek v podvečer dostaly oba sousedící chovy slepic smrtící injekce, přesto Vlastimil Surý neztrácel humor.
„Aspoň se nebudu muset o ně starat,“ pousmál se. Doplnil, že chovu slepic se ale nevzdají. „Už mám objednanou padesátku nových kuřat,“ prozradil.
O jakou nákazu se vlastně jedná?
Newcastleská choroba neboli pseudomor drůbeže je závažné virové onemocnění domestikované drůbeže, ptáků držených v zajetí i volně žijících ptáků charakterizované trávicími, dýchacími a nervovými příznaky, které může způsobit i hromadné úhyny.
Virus Newcastleské choroby může infikovat více než 200 druhů ptáků. Z nich nejvnímavější je hrabavá drůbež, zvláště kur domácí, a papouškovití. K přenosu infekce dochází jednak přímým kontaktem zdravých ptáků s infikovanými a jednak nepřímo – kontaminovaným krmivem, vodou, kuchyňskými odpady a pracovními pomůckami.
Virus Newcastleské choroby může infikovat člověka a vyvolat u něho jednostranný nebo oboustranný zánět spojivek. Infekce však spontánně během několika dnů odezní. V chovu drůbeže byla v ČR nákaza zjištěna naposledy v roce 1998.
Na přelomu let 2012 a 2013 byl výskyt patogenního kmene Newcastleské choroby potvrzen v zájmových chovech holubů a u volně žijících ptáků.