„Je pravdou, že místa docházejí," potvrdil starosta města Dalibor Maniš. „Ten, kdo v tuto chvíli nemá rodinný hrob, může mít problém, protože nová místa nejsou," vysvětlil.

„Před časem jsme sice udělali asi dvacet nových míst, ale ta byla rychle pryč," dodal. Východiskem by podle něj bylo rozšíření stávajícího hřbitova. Také doplnil, že to je jedna z věcí, kterou bude muset nové zastupitelstvo po volbách co nejdříve řešit. Naštěstí už ale prý mají k tomu připravený projekt, což by mělo celou věc urychlit.

To, že nová místa byla rychle pryč, potvrzuje i jeden z místních občanů Jindřich Kolařík. „Šlo o exkluzivní místa blízko smuteční místnosti a bylo to v momentě vyprodané," řekl.

„Jinak hřbitov je velmi pěkný a udržovaný, rodiny sem chodí a o hroby se starají," hodnotil. „Myslím, že místo pro rozšíření hřbitova tu určitě je a věřím, že město to bude řešit," uzavřel.

Podobné je to se zaplněním hřbitova ve Zlíně-Loukách. Ten je podle Milana Macury, ředitele společnosti Pohřebnictví Zlín, která ve městě spravuje všech sedm hřbitovů, plně obsazený a prostor pro jeho rozšíření není.

„Místo se tam dá sehnat pouze v případě, že by někdo ze stávajících nájemců odmítl pronájem prodloužit," prohlásil. To se však příliš často nestává. Obdobnou situaci museli před časem řešit také ve Štípě, kde docházelo místo. Zde však bylo možné stávající hřbitov rozšířit.

„Provedly se nezbytné úpravy, vybudovaly chodníčky, zasel trávník a již nyní jsou tam urnová místa," potvrdil Macura.

Už jen málo volného místa je také na hřbitově v Mladcové. I zde je však podle Milana Macury možnost jej rozšířit a velmi podobná situace panuje také na hřbitově v Jaroslavicích. Tyto hřbitovy totiž kolem sebe mají prostor, kam by mohly v případě potřeby expandovat.

Jsou však i hřbitovy, kde problém s místem není. Jedním z nich je ten v Malenovicích, kde je podle Macury volného místa relativně dost.

Také Salaš má na svém hřbitově volné plochy pro nové hroby.

„Pokud by se přece jen vyskytl problém s místem na některém ze stávajících hřbitovů, vždy je možnost využít Lesní hřbitov," prohlásil Milan Macura. Ten má rozlohu kolem jedenadvaceti hektarů.

„Odhaduji, že zde by neměl nedostatek místa hrozit ještě minimálně následujících sto 
i více let," uzavřel Milan Macura.

ROMAN BUČEK