V minulém týdnu například odsouhlasila změny nájmů městská rada ve Vizovicích.

„U nás se to týká asi padesáti bytů. Regulované nájemné se v nich zvýší přibližně o třicet až pětatřicet procent. Využíváme tak v nejvyšší možné míře zákonných možností pro navýšení,“ uvedl místostarosta Vizovic Jaroslav Burkart.

Současné částky, které se vybírají, podle něj totiž zdaleka nepokrývají náklady na potřebnou obnovu bytového fondu města.

Nejvíce lidí se zvyšování bude týkat ve Zlíně, který vlastní téměř tři tisíce bytů a také zde chtějí získat, co nejvíce. Podle ředitele společnosti Správa domů Zlín Jaromíra Šebíka však nelze při tomto počtu nemovitostí říci všeobecně o kolik se tu lidem nájem zvýší.

„Existuje totiž sedmapadesát sazeb, pomocí kterých se určuje jeho výše. Je to tak proto, aby se postupně nájem dokázal sjednotit na dvě jednotné sazby – pro byty, které jsou standardní kvality a pro byty se sníženou kvalitou bydlení,“ uvedl.

V příštím roce tak poroste námjemné různě.

„Například u standardního bydlení se nejběžnější sazba pohybovala asi kolem čtyřiatřiceti korun za metr čtvereční a nově bude okolo padesáti korun za metr u dlouhodobých nájemců. Jiné je to u lidí, kteří se nastěhovali až v poslední době. To bude oproti původním jednačtyřiceti korun padesát čtyři korun,“ doplnil Šebík.

Ze zvyšování nájemného nejsou nadšení obyvatelé městských nemovitostí, kteří ve městě bydlí.

„Nevím ještě o kolik přesně se mi to zvýší, ale zlobí mě to. Je mi už pětasedmdesát, celý život jsem dřela a teď se pořád něco zdražuje,“ uvedla například Ludmila Hradilová.

„Za garsoniéru budu platit podle dopisu od města měsíčně asi o pět set korun více. Netěší mě to, ale potřebu zvyšování cen chápu,“ řekl zase Martin Hráček.

Fryšták: vyšší nájem pro 150 bytů

Asi dvaceti bytů se bude týkat zvýšení nájmů ve Valašských Kloboukách.

„U poloviny se zvedne nájem o asi pětatřicet procent, u dalších o dvacet procent,“ sdělil tamní místostarosta Karel Šoman.

Zdražení se týká i necelé sedmdesátky bytů ve Slavičíně. „U těch zvedneme nájem asi o čtyřicet procent,“ podotkl ředitel společnosti BTH Slavičín, která o tamní městské byty pečuje.

Podle možností bude do maximální hranice zvyšovat u svých asi 150 obecních bytů částky za bydlení město Napajedla. Obdobně se k věci staví i radnice ve Fryštáku, kde se to má týkat ale jen pěti bytů a Otrokovice, kde jde o šest bytů.

Slušovice zatím nezdražují

Maximální možné navýšení chtějí získat u stovky svých bytů Luhačovice.

„V průměru u nás jde o zvýšení nájmů o šestadvacet procent. Například při výměře 64 metrů se bude platit 2084 korun místo 1612,“ uvedla vedoucí finančního odboru Městského úřadu Alena Ehrenbergerová.

S navýšením částek byli oproti zákonným možnostem zdrženlivěší v Brumově-Bylnici.

„Vzhledem k sociálnímu složení obyvatel našich jednadvaceti obecních bytů jsme sazbu navýšili v průměru pouze o třináct procent,“ vysvětlil starosta Zdenek Blanař.

Rostoucího nájemného se naopak zatím nemusejí obávat obyvatelé městských bytů ve Slušovicích.

„Řadu bytů jsme rekonstruovali a mnohé jsou nové, takže vyšší nájem už je nasmlouvaný. Pokud budeme s cenou hýbat, tak možná až v polovině příštího roku,“ uvedl starosta František Pavelka.