Oslovení nastávající maturanti přijali verdikt poslanců s nadšením.

„Určitě jsem pro to, aby v tomto školním roce nebyly. Odpadla nám spousta starostí, jelikož jsme se museli připravovat na oba typy maturit zároveň,“ řekl student Střední průmyslové školy polytechnické ve Zlíně Michal Chudárek.

Souhlasí s ním i studentka Střední školy oděvní a služeb ve Vizovicích Veronika Cholastová, která se také učila na oba typy zkoušek.

„Dlouho jsme netušili, jak to bude. Ani učitelé pořádně nevěděli, jak budou maturity vypadat,“ řekla Cholastová.

Vedení školy radost svých studentů příliš nesdílí. „Nejsme nadšení, že se státní maturitní zkoušky opět o rok odkládají. Mrzí nás, že se nejistota okolo zkoušky opět prodlužuje,“ posteskla si zástupkyně ředitelky vizovické střední školy Michala Fabianová.

Většina oslovených představitelů středoškolských institucí však odklad vítá.

„V situaci, která nastala po změně ministra školství i ředitele firmy Cermat, která nové maturity připravuje, je to asi jediné vhodné řešení,“ komentovala ředitelka Gymnázia a Jazykové školy Zlín Alena Štachová.

S oddálením nových zkoušek z dospělosti souhlasí i ředitel Střední průmyslové školy Zlín Radomír Nedbal.

„Měli jsme z nich oprávněné obavy. Jsou nepřipravené a nevyzkoušené,“ míní ředitel školy.

Dodal, že při současné podobě státních maturit by byl nejen pro odklad, ale i pro úplné zrušení. „Myslím si, že by nic nepřinesly. Ani vysoké školy ještě neřekly, že je budou zohledňovat,“ uzavřel Nedbal.

Ředitel Střední odborné školy Luhačovice Karel Milička s kolegy souhlasí.

„Zcela zjevně nemohly jít v této podobě mezi studenty. Příprava ani neprobíhala podle harmonogramu,“ sdělil ředitel. Podle něj budou za rok technicky dotaženější.

„Morální problém však zůstane. Žákům by se během jejich studia neměly měnit podmínky,“ tvrdí ředitel Milička.

Vysvětlil, že studenti by se na novou maturitu měli připravovat od prvního ročníku, a není seriózní, aby se měnila, když jsou studenti ve vyšších ročnících.

Radka Šimková