VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Viděl světlo na konci tunelu. Přežil. Šance byla pouhé jedno procento

Martin Ditmar odešel z České Miss. Bude odpočívat. Vzhledem k tomu, co prožil, je jeho rozhodnutí zcela pochopitelné

13.7.2018
SDÍLEJ:

Daruj krev s Miss v transfuzní stanici Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. Martin DitmarFoto: Deník / Jan Karásek


Spolumajitel České Miss Martin Ditmar nedávno také podpořil dárcovství krve ve zlínské nemocnici. Každé kapky si neobyčejně váží. Jak by také ne! Zachránila mu život.

Lékaři mu dávali šanci na přežití jen jedno procento. Další cestu životem mu pomohl vybojovat především primář chirurgického oddělení zlínské nemocnice profesor Jiří Klein.

„Vděčím mu za život,“ přiznal s velkou úctou Martin Ditmar.

Organizátor soutěže krásy ležel ve zlínské nemocnici šest měsíců, z toho dva byl v kómatu. Několikrát prodělal otravu krve.

„K záchraně jeho života použili lékaři dvacet krevních konzerv,“ uvedla jeho bývalá partnerka a snoubenka Eva Čerešňáková, která veřejně potvrdila roz-chod. Ač společně vážnou nemoc překonali, jejich vztah přesto nevydržel.

RÁNA Z ČISTÉHO NEBE

Jednoho rána se probudil a udělalo se mu špatně. Partnerka Eva Čerešňáková ho odvezla do nemocnice.

„Vzali mě na kontrolní vyšetření a zjistili, že hladina reaktivního proteinu je kolem deseti, což je pouze lehce zvýšená hodnota,“ uvedl Martin Ditmar.

Dostal kapačku a pustili ho domů. Navečer už se ale cítil opravdu špatně.

„Měl jsem nesnesitelné bolesti,“ přiznal.

A když mu brali krev večer, už měl hodnotu přes 400.

„To je velmi vysoké číslo, které značí agresivní zánět v těle,“ uvedl.

Zánět postupoval velmi rychle. Slinivka se sama natrávila a kontaminovala další orgány. Po třídenní hospitalizaci se stav zlepšil.

„Myslel jsem si, že můj stav není vážný a já se vrátím k normálnímu životu a pracovnímu tempu. Pak ale přišel strmý pád. Bolesti břicha zase zesílily.

„Ta bolest byla ukrutná. Nedalo se ani zjistit, kde mě to vlastně bolí,“ uvedl.

Podle jeho slov to byla směsice křečí, které nepomohly zmírnit ani tišící léky. A pak upadl do kómatu. V tomto stavu zůstal více než dva měsíce.

„Ležel jsem na ARO ve Zlíně,“ dodal.

„Když jsem se probral, tak jsem si uvědomil, že jsem opravdu byl v pomyslném tunelu, ve kterém jsem viděl teplé, příjemné světlo, které přitahuje,“ popsal stav v hlubokém bezvědomí.

Do toho se prý potkal se všemi důležitými lidmi jeho života. Ať už to byli rodiče, rodina, přátelé nebo partnerky. A pak nastala zvláštní situace.

ŽIL IMAGINÁRNÍ ŽIVOT

Podle Martina Ditmara se všechno najednou zpomalilo a zklidnilo a on začal žít různé příběhy.

„Ty příběhy byly tak reálné a silné, že když jsem se probral z kómatu, tak jsem nevěděl, co byla iluze, sen a co skutečnost. Tak přesvědčivé to bylo,“ vysvětlil.

Profesor Jiří Klein, který řídil celou jeho léčbu, řekl Martinovým rodičům, že šance na přežití jejich syna je jedno procento. „Takže vlastně pozitivní nula,“ zasmál se spolumajitel soutěže Česká Miss.

Primář chirurgie doktor Jiří Klein podle slov Martina Ditmara vložil do léčby všechen svůj um a životní zkušenosti.

„V některých dnech to vypadalo, že to nemusím pře-žít,“ uvedl Ditmar.

SKVĚLÉ ROZHODNUTÍ

Slinivku mu doktor neodoperoval.

„Nechtěl mne klasicky otevřít, nechtěl operovat,“ vysvětlil Martin Ditmar.

Podle slov lékaře by to prý nepřežil.

„Moje tělo by to prý nezvládlo,“ dodal. Lékař zvolil léčbu zavodňováním.

„Nateklo do mne postupně více než dvacet litrů tekutin, které měly ten zánět neutralizovat,“ vysvětlil.

A potom postupně tu tekutinu z těla zase odváděli.

„Možná bych to mohl nazvat jakousi alternativní formou léčby,“ zmínil Ditmar s tím, že podle informací, které se k němu postupně dostávaly, prý ostatní lékaři operovat chtěli, ale primář Klein rozhodl jinak. Toto skvělé rozhodnutí mu zachránilo život.

PROBRAL SE PÁR MINUT PO SMRTI BABIČKY

První tři roky života ho vychovávala babička, protože rodiče studovali vysokou školu.

„Byla to pro mě druhá máma,“ přiznal Mar-tin s tím, že babička vloni v 98 letech zemřela. V tu dobu, kdy byl Martin Dit-mar v kómatu, babička také ležela v nemocnici. Aby se jí nepřitížilo, Martinovi rodiče ji raději o vnukově vážném stavu neinformovali.

„V den, kdy zemřela, si babička zavolala mou maminku a zeptala se jí, jestli jsem naživu,“ sdělil. Maminka odpověděla, že ano. Babička pár minut nato zemřela a já se za chvíli poté probudil. „Do dnešního dne z toho mám husí kůži, když si na to vzpomenu,“ přiznal.

Co uvedl k léčbě profesor Jiří Klein, primář Chirurgického oddělení KNTB

Martin Ditmar byl v čase, kdy se nacházel mezi nebem a zemí, operován vícekrát. Byl ale tehdy ve stavu, kdy to nevnímal. Podařilo se nám jednotlivé operace optimálně načasovat a to mu zachránilo život. V prvním období, kdy slinivka podlehla nekróze, jsme dlouho vyčkávali. Jednalo se o nejrizikovější část jeho případu, kterou mu pomohl překlenout výborný kolektiv ARO.

Poté co se mrtvá slinivka, laicky řečeno, rozpustila ve vlastní šťávě, jsme tekutou složku nekróz evakuovali dreny zavedenými pod CT. Podle nich jsme si později cestou malých řezů zjednali velmi opatrně přístup přímo do lůžka slinivky z obou stran těla a pak jsme při opakovaných revizích postupně a trpělivě odstraňovali odumřelou tkáň.

Tento postup je sice náročnější než otevřená operace a nese s sebou vysoké riziko poraně-ní důležitých orgánů, ale pokud se jim vyhneme, převažují pozitiva miniinvazivního přístupu nad nebezpečím přenesení zánětu do volné dutiny břišní během klasické operace. Nejednalo se tedy o alternativní medicínu, ale o alternativu léčby cestou tzv. otevřeného břicha.

Každá z metod má své výhody a jasná rizika. V tomto případě jednoznačně převážily výhody. Náš pacient tuto často smrtící nemoc překonal a nemá na břiše typickou ošklivou jizvu.

Pečovaly o něj lékařské špičky KNTB

Svou smrt přežil Martin Ditmar díky skvělému přístupu profesora Kleina, ale také primáře ARO docenta Gabrhelíka, zástupce primáře doktora Turka a dalších lékařů z KNTB i díky skvělé péči zdravotních sester na ARO.

„Všem patří můj dík,“ uvedl.

Autor: Renáta Večerková

13.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 140 Kč Řidiči vysokozdvižných vozíků Řidiči vysokozdvižných vozíků. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 140 kč, mzda max. 160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: UNICO MODULAR působí už přes čtvrt století jako výrobce obytných kontejnerů a modulárních staveb, primárně pro západoevropské trhy. Firma si zakládá na vysokém důrazu na kvalitu svých výrobků a servisu, morálním a korektním jednáním ke svým zaměstnancům a obchodním partnerům. Sdílení těchto hodnot se očekává i od Vás. , , NABÍZÍME- motivující finanční ohodnocení v případě dobrých výsledků, příspěvek na závodní stravování, práce s novými kabinovými VZV, po zapracování smlouva na dobu neurčitou, Požadavky: aktivní přístup k práci a samostatnost, smysl pro pořádek a důslednost, odolnost vůči stresu, předchozí zkušenost práce na VZV, nebát se přebrat zodpovědnost za svou práci. Pracoviště: Unico modular a.s., Nádražní, č.p. 1136, 763 12 Vizovice. Informace: Miroslava Krajíčková, . Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 12 000 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: zkušenosti s prodejem masa a masných výrobků výhodou., Výhody: stravné, odměny, prémie. Pracoviště: Slezské uzeniny, s.r.o. - zlín, J. A. Bati, č.p. 5648, 760 01 Zlín 1. Informace: Pilchová Jolana, . Zdravotnictví - Zdravotnictví Praktický lékař 65 535 Kč Praktičtí lékaři pro děti a dorost Praktický lékař pro děti a dorost nebo pediatr. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90000 kč, mzda max. 95000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme lékaře s atestací (L3), příjemné vystupování, trestní bezúhonnost., Nadstandardní mzdové ohodnocení, práce na plný i zkrácený úvazek, služební automobil, 25 dnů dovolené, mobilní telefon, denní provoz, bez služeb, bez sobot a nedělí, příjemné pracovní prostředí, podpora dalšího vzdělávání.. Pracoviště: Malé zdraví a.s. - zlín, Dlouhá, č.p. 5617, 760 01 Zlín 1. Informace: Ing. Teodor Jurga, +420 731 672 211. Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 17 000 Kč Pomocní kuchaři Pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 17500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Stravování, po zkušební době příspěvek na penzijní připojištění, na sportovní vyžití a apod.. Pracoviště: Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra - pozlovice, Antonína Václavíka, č.p. 205, 763 26 Luhačovice. Informace: Peňázová Zuzana, +420 605 209 191.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 22.–23. září 2018

Plavání s policejními želízky a vrhání slaměného balíku v sukni: videa víkendu

PhDr. Mgr. Ivo Mitáček je odborník na krizovou komunikaci a kandidát do městského zastupitelstva.

ON-LINE rozhovor s Ivo Mitáčkem, kandidátem do zastupitelstva

Pestrobarevnost jablek rozsvítila sál v Machové

Nespočet druhů ovoce a zeleniny, ale i dalších pěstitelských zajímavostí nabídla o víkendu okresní výstava v Machové. Své výdobytky představili nejen místní, ale i zahrádkáři z celého Zlínska.

Zlínský kraj bude zasažen vichřicí kolem osmé hodiny večerní

Na Českou republiku se žene silný až velmi silný vítr. „Očekávají se velké škody a výpadky elektřiny,“ upozorňuje Meteo Včasné varování. Varování platí pro celé území republiky. Silný vítr by se měl objevit nad územím republiky ve 12 hodin v neděli 23. září a přetrvávat by měl do 18. hodiny v pondělí 24. září.

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT