VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Viděl světlo na konci tunelu. Přežil. Šance byla pouhé jedno procento

Martin Ditmar odešel z České Miss. Bude odpočívat. Vzhledem k tomu, co prožil, je jeho rozhodnutí zcela pochopitelné

13.7.2018
SDÍLEJ:

Daruj krev s Miss v transfuzní stanici Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. Martin DitmarFoto: Deník / Jan Karásek


Spolumajitel České Miss Martin Ditmar nedávno také podpořil dárcovství krve ve zlínské nemocnici. Každé kapky si neobyčejně váží. Jak by také ne! Zachránila mu život.

Lékaři mu dávali šanci na přežití jen jedno procento. Další cestu životem mu pomohl vybojovat především primář chirurgického oddělení zlínské nemocnice profesor Jiří Klein.

„Vděčím mu za život,“ přiznal s velkou úctou Martin Ditmar.

Organizátor soutěže krásy ležel ve zlínské nemocnici šest měsíců, z toho dva byl v kómatu. Několikrát prodělal otravu krve.

„K záchraně jeho života použili lékaři dvacet krevních konzerv,“ uvedla jeho bývalá partnerka a snoubenka Eva Čerešňáková, která veřejně potvrdila roz-chod. Ač společně vážnou nemoc překonali, jejich vztah přesto nevydržel.

RÁNA Z ČISTÉHO NEBE

Jednoho rána se probudil a udělalo se mu špatně. Partnerka Eva Čerešňáková ho odvezla do nemocnice.

„Vzali mě na kontrolní vyšetření a zjistili, že hladina reaktivního proteinu je kolem deseti, což je pouze lehce zvýšená hodnota,“ uvedl Martin Ditmar.

Dostal kapačku a pustili ho domů. Navečer už se ale cítil opravdu špatně.

„Měl jsem nesnesitelné bolesti,“ přiznal.

A když mu brali krev večer, už měl hodnotu přes 400.

„To je velmi vysoké číslo, které značí agresivní zánět v těle,“ uvedl.

Zánět postupoval velmi rychle. Slinivka se sama natrávila a kontaminovala další orgány. Po třídenní hospitalizaci se stav zlepšil.

„Myslel jsem si, že můj stav není vážný a já se vrátím k normálnímu životu a pracovnímu tempu. Pak ale přišel strmý pád. Bolesti břicha zase zesílily.

„Ta bolest byla ukrutná. Nedalo se ani zjistit, kde mě to vlastně bolí,“ uvedl.

Podle jeho slov to byla směsice křečí, které nepomohly zmírnit ani tišící léky. A pak upadl do kómatu. V tomto stavu zůstal více než dva měsíce.

„Ležel jsem na ARO ve Zlíně,“ dodal.

„Když jsem se probral, tak jsem si uvědomil, že jsem opravdu byl v pomyslném tunelu, ve kterém jsem viděl teplé, příjemné světlo, které přitahuje,“ popsal stav v hlubokém bezvědomí.

Do toho se prý potkal se všemi důležitými lidmi jeho života. Ať už to byli rodiče, rodina, přátelé nebo partnerky. A pak nastala zvláštní situace.

ŽIL IMAGINÁRNÍ ŽIVOT

Podle Martina Ditmara se všechno najednou zpomalilo a zklidnilo a on začal žít různé příběhy.

„Ty příběhy byly tak reálné a silné, že když jsem se probral z kómatu, tak jsem nevěděl, co byla iluze, sen a co skutečnost. Tak přesvědčivé to bylo,“ vysvětlil.

Profesor Jiří Klein, který řídil celou jeho léčbu, řekl Martinovým rodičům, že šance na přežití jejich syna je jedno procento. „Takže vlastně pozitivní nula,“ zasmál se spolumajitel soutěže Česká Miss.

Primář chirurgie doktor Jiří Klein podle slov Martina Ditmara vložil do léčby všechen svůj um a životní zkušenosti.

„V některých dnech to vypadalo, že to nemusím pře-žít,“ uvedl Ditmar.

SKVĚLÉ ROZHODNUTÍ

Slinivku mu doktor neodoperoval.

„Nechtěl mne klasicky otevřít, nechtěl operovat,“ vysvětlil Martin Ditmar.

Podle slov lékaře by to prý nepřežil.

„Moje tělo by to prý nezvládlo,“ dodal. Lékař zvolil léčbu zavodňováním.

„Nateklo do mne postupně více než dvacet litrů tekutin, které měly ten zánět neutralizovat,“ vysvětlil.

A potom postupně tu tekutinu z těla zase odváděli.

„Možná bych to mohl nazvat jakousi alternativní formou léčby,“ zmínil Ditmar s tím, že podle informací, které se k němu postupně dostávaly, prý ostatní lékaři operovat chtěli, ale primář Klein rozhodl jinak. Toto skvělé rozhodnutí mu zachránilo život.

PROBRAL SE PÁR MINUT PO SMRTI BABIČKY

První tři roky života ho vychovávala babička, protože rodiče studovali vysokou školu.

„Byla to pro mě druhá máma,“ přiznal Mar-tin s tím, že babička vloni v 98 letech zemřela. V tu dobu, kdy byl Martin Dit-mar v kómatu, babička také ležela v nemocnici. Aby se jí nepřitížilo, Martinovi rodiče ji raději o vnukově vážném stavu neinformovali.

„V den, kdy zemřela, si babička zavolala mou maminku a zeptala se jí, jestli jsem naživu,“ sdělil. Maminka odpověděla, že ano. Babička pár minut nato zemřela a já se za chvíli poté probudil. „Do dnešního dne z toho mám husí kůži, když si na to vzpomenu,“ přiznal.

Co uvedl k léčbě profesor Jiří Klein, primář Chirurgického oddělení KNTB

Martin Ditmar byl v čase, kdy se nacházel mezi nebem a zemí, operován vícekrát. Byl ale tehdy ve stavu, kdy to nevnímal. Podařilo se nám jednotlivé operace optimálně načasovat a to mu zachránilo život. V prvním období, kdy slinivka podlehla nekróze, jsme dlouho vyčkávali. Jednalo se o nejrizikovější část jeho případu, kterou mu pomohl překlenout výborný kolektiv ARO.

Poté co se mrtvá slinivka, laicky řečeno, rozpustila ve vlastní šťávě, jsme tekutou složku nekróz evakuovali dreny zavedenými pod CT. Podle nich jsme si později cestou malých řezů zjednali velmi opatrně přístup přímo do lůžka slinivky z obou stran těla a pak jsme při opakovaných revizích postupně a trpělivě odstraňovali odumřelou tkáň.

Tento postup je sice náročnější než otevřená operace a nese s sebou vysoké riziko poraně-ní důležitých orgánů, ale pokud se jim vyhneme, převažují pozitiva miniinvazivního přístupu nad nebezpečím přenesení zánětu do volné dutiny břišní během klasické operace. Nejednalo se tedy o alternativní medicínu, ale o alternativu léčby cestou tzv. otevřeného břicha.

Každá z metod má své výhody a jasná rizika. V tomto případě jednoznačně převážily výhody. Náš pacient tuto často smrtící nemoc překonal a nemá na břiše typickou ošklivou jizvu.

Pečovaly o něj lékařské špičky KNTB

Svou smrt přežil Martin Ditmar díky skvělému přístupu profesora Kleina, ale také primáře ARO docenta Gabrhelíka, zástupce primáře doktora Turka a dalších lékařů z KNTB i díky skvělé péči zdravotních sester na ARO.

„Všem patří můj dík,“ uvedl.

Autor: Renáta Večerková

13.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 33 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Vedoucí prodejny. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 33000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme ideálně středoškoláka/vysokoškoláka se zaměřením na elektro nebo praxí na obdobné pozici. , Potřebná je pro nás Tvá znalost a orientace v elektroinstalačním materiálu se zaměřením především na silnoproud a dovednost na PC (MS Office nutností, SAP velkou výhodou, ne však podmínkou)., Vzhledem k charakteru práce se těšíme na někoho, kde je přirozeným leaderem a je zodpovědný a časově flexibilní a má dobré komunikační, vyjednávací a organizační schopnosti., Oceníme Tvou chuť se něco naučit a také učit nás., Tvou nutností je řidičský průkaz sk. B., Co budeš dělat?, Hlavní náplní Tvé práce bude komplexně řídit chod velkoobchodní prodejny s elektroinstalačním materiálem a svítidly a starat se o veškerou agentu spojenou s řízením a vedením celé prodejny., Dále na Tobě bude vedení pracovního kolektivu prodejny, aktivní komunikace s klienty a vyhledávání nových obchodních příležitostí., Budeš tvořit cenové nabídky a zpracovávat obchodní zakázky od A-Z., Součástí Tvé práce také bude úzká spolupráce s manažerem prodejny, nákupní, obchodním a marketingovým oddělením., Za Tvou práci Tě u nás čeká:, na začátku spolupráce Ti vše potřebné vysvětlí a ukáží zkušení kolegové, smlouva na HPP při nástupu,dvanáctkrát za rok dostaneš výplatu a to, že ji budeš mít na účtu včas, tak je u nás samozřejmostí, práci v perspektivní a stabilní společnosti s působnosti po celé ČR, čím šikovnější budeš, tím vyšší budou Tvé prémie, čekají Tě kolegové se smyslem pro humor a chutí do práce, pravidelně Tě budeme školit, a v neposlední řadě Tě čekají teambuildingové akce, jelikož si uvědomujeme důležitost správně fungujícího kolektivu., Životopisy zasílat na e-mail, do předmětu uvádět "Vedoucí podejny". Pracoviště: Janča & emas group s.r.o. - zlín, Březnická, č.p. 5602, 760 01 Zlín 1. Informace: Ing. Veselá Markéta, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč

Prodavači smíšeného zboží Prodavač/ka - pokladní. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Očekáváme samostatnost, spolehlivost, příjemné vystupování, ochotu učit se novým věcem. Pracoviště: Rosa market s.r.o. - zlín - j.a.bati, J. A. Bati, č.p. 5637, 760 01 Zlín 1. Informace: Dagmar Vilímková, +420 724 412 896.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 19 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže Obsluha konfekčních strojů.. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 26500 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Benefity: 1 týden dovolené navíc, 13., 14. mzda, Flexi Pass, záv. stravování, penzijní připojištění, náborový příspěvek 10.000,- Kč. Pracoviště: Trelleborg wheel systems czech republic a.s. - otrokovice, tř. Tomáše Bati, č.p. 1740, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Nikola Šimoníková, +420 267 112 759,605 227 327.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 18 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Opraváři, mechanici. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: pozitivní a zodpovědný přístup ke svěřeným úkolům, samostanost, důslednost, spolehlivost, ochota učit se novým věcem, praxe vítána (není podmínkou), vhodné pro absolventy, Náplň práce: opravy vrtných souprav Vermeer, opravy a údržba osobních a nákladních vozidel, strojů. , Výhody: příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní pojištění., Po zapracování možnost prodloužení prracovního poměru na dobu neurčitou. Pracoviště: Michlovský - protlaky, a.s., 763 51 Bohuslavice u Zlína. Informace: Kužilková Gabriela, +420 731 622 807.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slovenský fotbalista ve službách Zlína Róbert Matejov se musel v sobotním zápase s Mladou Boleslaví několikrát občerstvit. Vedro bylo velké.

Vítězství nad Boleslaví je i pro Železníka, prohlásil Matejov

Zkušený útočník Tomáš Poznar (na snímku) navlékl dres rodného Zlína po téměř dvou letech.
39

Klukům děkuji za krásnou premiéru, vzkázal spoluhráčům Poznar

Bílkova paráda. Ševci po famózním obratu skolili Boleslav

Fanklub defenzivního fotbalu má smůlu, ševci v úvodním zápase FORTUNA:LIGY předvedli neuvěřitelný obrat, Mladou Boleslav po heroickém výkonu skolili 3:2, když od 64. minuty prohrávali 0:2. Tři body Fastavu vystřelil v nastaveném čase Francouz Beauguel.

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. července 2018.

Při svatbě nám pršelo štěstí, říká výherkyně prstenu s brilianty Radka Vaculková

Manželům Radce a Františkovi Vaculkovým z Dolního Němčí přálo štěstí a zvítězili v soutěži Svatební pár Deníku 2018. Proto si v redakci Slováckého deníku převzali v těchto dnech z rukou autora ceny Zbyňka Zimčíka, majitele uherskohradišťského studia Filip – prsten s brilianty.

Drsná trať, skvělé výkony, stovky fanoušků. Cyklisté ve Zlíně bavili

Skvělé výkony, zlatý triumf české reprezentantky Nikoly Noskové a tisíce natěšených fanoušků podél trati. Mistrovství Evropy v silniční cyklistice do třiadvaceti let a juniorů, které o víkendu hostil Zlín a nejbližší okolí, dalo na chvíli zapomenout i na slavnou Tour de France.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT