„V průběhu středy, čtvrtku a pátku jsme navštívili všechny základní školy ve Zlíně,“ uvedl reprezentant skautské organizace, zlínský učitel Tomáš Pasterný.

Děti se při této příležitosti seznámily s podobou skautského stejnokroje, dozvěděly se, co obnáší být skautem a dostaly pozvánky na hromadnou akci, která má být vyvrcholením celé kampaně.

„Jedná se o velkou hru pro děti, kterou organizujeme tuto neděli na Malenovickém hradě,“ upřesnil Pasterný.

Setkání skautů a hlavně nových zájemců o členství nazvané Člověče, pojď si hrát! má začít v jednu hodinu odpoledne. V doprovodném programu vystoupí břišní tanečnice a šermíři, děti mohou zdolat lanové překážky, a nebude chybět kouzelnická show a ukázky psí agility. Pořadatelé budou na místě připraveni zodpovídat také dotazy rodičů.

„Naším cílem je, aby se informace o skautingu dostaly mimo dětí také k nim. O skautech je totiž řada zkreslených představ a my jsme se rozhodli udělat pořádnou akci na jejich rozprášení,“ zakončil organizátor.

Akce pro děti pořádají v průběhu prvního měsíce školního roku skauti z více než dvě stě padesáti měst celé republiky. Mimo her a soutěží v netradičních sportech jsou ve městech například otevřeny skautské klubovny.

Aktivit se podle starosty svazu skautů a skautek České repuliky Josefa Výprachtického během září zúčastní na třicet tisíc dětí. Stejný počet dětí už ve skautských oddílech vyrůstá.

„V loňském roce se poprvé po dlouhé době potvrdilo zastavení poklesu členské základny. Je to především díky tomu, že se snažíme dělat program atraktivní pro dnešní děti a respektujeme prověřené hodnoty jako je kamarádství a čestnost,“ uvedl starosta svazu, který věří, že v tomto roce začne skautská členská základna narůstat ještě výrazněji.

Ve Zlíně je skautů okolo pěti set, v celém kraji potom téměř tři tisíce. Skautská střediska jsou mimo krajského města například v Napajedlech, Luhačovicích, Slavičíně či Slušovicích. Na celém světě má hnutí přes čtyřicet milionů členů a prošlo jím přes půl miliardy lidí. V roce 2007 oslavilo sto let od začátku své existence.

BONUS: Skaut očima Tomáše Pasterného
„Skaut není jen další zájmový kroužek, které se na děti v září valí. Není ani školou po škole, i když se jedná primárně o výchovnou organizaci. Používá osvědčené, ale i nové metody, které děti zaujmou a baví. Nezaměřuje se na něco jednostranného, ale rozvíjí děti po všech stránkách. Skauting vede děti k samostatnosti a odpovědnosti. Buduje v mladých lidech vztah k přírodě a vytváří smysluplný žebříček hodnot. Posiluje pozitivní vnímání světa. Hlavním nástrojem jsou nepřeberné hry, praktické činnosti a dovednosti. V přátelské a takřka rodinné atmosféře družin o počtu kolem šesti dětí pěstuje týmového ducha. Dospělejší skauti velmi záhy získávají praktické zkušenosti s vedením lidí. Skauting je stylem života, díky němu z lidí vyrůstají osobnosti, které si mnohem jednodušeji nacházejí své místo ve světě. Skauti mají velký ideál. Po malých krocích měnit svět k lepšímu tím, že v lidech podporují a otevírají to lepší,“ tvrdí skaut a zlínský učitel Tomáš Pasterný.