Ve Zlíně se totiž nasbíralo jen 633,4 kilogramů, za což krajskému městu patří třetí místo v republice za Ústím nad Labem a Třincem.

I tak ale ekologickou roadshow na náměstí Míru spojenou se Dnem bez aut hodnotili pořadatelé kladně. „Děti zaujal nejvíce Šrotonátor, kyborg z budoucnosti, který nás přišel naučit recyklovat a pak odletěl zpět do roku 2209. Někteří učitelé nám pak volali a psali emaily, že se to dětem opravdu líbilo,“ těšilo PR manažerku akce Lucii Pálenskou.

Při dvoudenním ekologickém happeningu přinesli lidé 119 vysloužilých zářivek. „Za každý kus dostali novou, úspornější,“ podotkla Pálenská. Nefunkčních elektrospotřebičů se pak sešlo 151, za prvních sto obdržel každý sazeničku trvalky nebo stromku. „Výsledky Zlína jsou srovnatelné s ostatními devíti městy, kde jsme tuto akci pořádali,“ doplnila manažerka.

Výtvarník Zdeněk Šmíd také z vybraných kusů elektroodpadu vytvořil sochu Šrotonátora, která bude vystavená ve zlínském sběrném dvoru. „Pak se přestěhuje do Prahy, kde bude tvořit ozdobu při Dnech recyklománie s ostatními sochami jiných měst,“ uzavřela Pálenská.