Záštitu nad akcí převzal zlínský primátor Miroslav Adámek, který se na dětské soutěžení přišel také podívat.

„Mám moc rád, když naše město takto žije," prohlásil s úsměvem.

Přijeli i Slováci

Žáci základních škol ze Zlínského kraje, ale také z nedalekého Slovenska zde závodili ve čtyřech netradičních sportovních disciplínách. Soutěže se zúčastnilo pět slovenských škol a 26 škol ze Zlínského kraje.

Za každou školu soutěžilo šest žáků, a to po jednom ze třetího až osmého ročníku. V soutěži nešlo jen o to, kdo byl nejrychlejší a nejšikovnější. Odborná porota hodnotila také celkovou soudržnost týmů, jestli si děti navzájem pomáhaly a důvěřovaly si, jejich smysl pro fair play a sportovní chování.

Pozornosti porotců neušlo ani publikum, které své spolužáky opravdu s nadšením povzbuzovalo. Žáci si taktéž připravili několik zajímavých kulturních vystoupení, převážně tanečních, ve kterých předvedli svou zdatnost mezi jednotlivými soutěžními disciplínami.

A proč vlastně vorvaň? Tyto velryby jsou mimořádně společenskými tvory, kteří navíc projevují silné sociální cítění. Není výjimkou, že se jeden vorvaň obětuje pro druhého. Díky těmto vlastnostem se stal právě vorvaň maskotem této soutěže, protože jejím cílem je probudit v dětech kolektivního ducha.

KLÁRA ELGARTOVÁ

Autorka je studentkou 3. ročníku olomoucké žurnalistiky