Efekt se bohužel zatím neprojevil. Podle aktuálních čísel Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice (DSZO) se počet cestujících podle prodaných jízdenek za posledních 13 let snížil. Byť jen minimálně.

„Jestliže se za posledních 13 let snížil počet obyvatel ve Zlíně a Otrokovicích přibližně z 99 na 95 tisíc (cca o 4 procenta), průměrný podíl osob využívajících MHD se snížil z 39,6 % na 37,6 %, tedy o dva procentní body,“ upřesnil mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

Poměrně výrazně podle jeho slov ubylo cestujících s občanskými časovými jízdenkami, ale přibylo důchodců nebo osob na mateřské dovolené s časovým jízdným.

„Zvýšil se také denní počet prodaných jízdenek pro jednotlivou jízdu,“ dodal Vojtěch Cekota.

DSZO je součástí Sdružení dopravních podniků, jež čítá 19 členů. Společně před nedávnem spustili kampaň, která má cestující motivovat právě k jízdě veřejnou dopravou, nazvanou Máte Hromadu Důvodů (MHD).

MOTIVOVAT LIDI,ABY JEZDILI MHD

„Jde o oslovení širší veřejnosti za účelem většího využívání městské dopravy jako takové,“ vysvětlil se spuštěním kampaně začátkem září ředitel DSZO Josef Kocháň. Ať už se člověk objeví v Praze, Brně, Olomouci či Zlíně, měl by vědět, že v každém větším městě funguje moderní MHD, která má řadu nesporných výhod proti individuální automobilové dopravě.

Chceme-li podle jeho slov zachovat města pro lidi a nedělat z nich města pro auta, je třeba ve větší míře využívat k pohybu po městě MHD. „Ani u nás ve Zlíně a Otrokovicích se v nabídce MHD nemáme za co stydět. Máme k dispozici dostatečnou přepravní kapacitu i pro nové cestující a jsme schopni ji podle poptávky dále zvyšovat,“ řekl ředitel DSZO Josef Kocháň.

DSZO přehledně

Na vozidlech MHD v celé republice se tak od září objevují polepy propagující některou z pozitivních vlastností městské hromadné dopravy.

Lidé ve Zlíně jsou si přitom kvalit městské dopravy vědomi a chválí si její úroveň.

„Mám možnost srovnání s Brnem, kam jezdím za sestrou, a musím konstatovat, že městská doprava ve Zlíně je na velmi vysoké úrovni,“ míní Jaroslava Koňaříková ze Zlína. Zároveň vyzdvihla také ochotu a přístup řidičů DSZO.

„Pomáhají, usmívají se, jsou prostě milí. To člověka potěší a hned se lépe jede,“ dodala s úsměvem.

Jiné kvality oceňuje řidič Petr Kratochvíl ze Zlína, který měl motiv nechat auto zaparkované v garáži a cestou do práce využít MHD zcela jiný.

„Každé ráno a odpoledne město ucpané. Jednoho dne jsem si řekl, a dost! A od té doby, pokud jezdím někam jen po městě, využívám MHD,“ vysvětlil Kratochvíl.