„Pokud je v údolí naměřena hodnota víc než devadesát kilometrů v hodině, vydáváme pro danou oblast varování. Teď už by měl ale vítr slábnout,“ uvedla meteoroložka Dagmar Honsová. Podle ní by dnes měla rychlost dosahovat v nárazech maximálně do padesáti kilometrů za hodinu.
Značné komplikace spojené s tímto přírodním živlem se objevily za poslední tři dny hlavně na silnicích. Na některých místech totiž zhoršoval rozvířený prach viditelnost. Aby se předešlo dopravním nehodám, byl na nejkritičtější místa vyslán kropicí vůz. „Nejhorší je situace u Suchého dolu poblíž místní části Zlína Mladcové. Tam se práší opravdu hodně,“ uvedl pracovník Technických služeb Zlín Karel Pazďora.
Starosti však vítr přidělal hlavně hasičům. „Většinou jsme vyjížděli k popadaným stromům, ulámaným větvím, nebo pozohýbaným plechům ze střech. V neděli jsme například odstraňovali větrem uvolněný plech z kostelní věže v Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku,“ uvedl za hasiče Zlínského kraje Štefan Hrtús. Dodal, že ke kmenům spadeným přes silnici vyjížděly hasičské jednotky mimo jiné do Želechovic na Zlínsku, do Horní Bečvy či Jablůnky na Vsetínsku.
„Kvůli jednomu zlomenému stromu také musela být na chvíli zastavena doprava na železniční trati ve Valašském Meziříčí v místní části Brňov. O odstranění hrozby se postarala jednotka drážních hasičů,“ přiblížil Hrtús.
Pád dalšího stromu způsobil v pondělí odpoledne v Hošťálkové na Vsetínsku dokonce požár. „Dřevina se vlivem větru zřítila na dráty elektrického vedení. Došlo ke zkratu a od toho začal hořet okolní travní porost,“ zmínil Hrtús.
Spoustu práce přidělaly silné poryvy větru ve Zlíně také pracovníkům městské zeleně. „V městských lesích došlo k několika vývratům. V centru se většinou jednalo o popadané nebo polámané větve. Od rána nás na ně místní upozorňovali, takže jsme se snažili vše prověřit a některé stromy zabezpečit,“ sdělil vedoucí odboru městské zeleně Ivo Divoký.