Na nápor vyznavačů tvrdé muziky se připravují místní obyvatelé, organizátoři i policisté. Očekává se totiž obdobná účast jako v minulých ročnících, tedy kolem třiceti tisíc lidí.

Na dodržování pořádku bude dohlížet okolo sto dvaceti policistů, včetně kriminalistů, kteří se po areálu budou pohybovat v civilu. Zapojí se také příslušníci cizinecké, dopravní a pořádkové policie.

„Budeme na festival dohlížet v nebývalém počtu. Na pomoc nám přijedou i studenti holešovské policejní školy,“ informovala mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Podle ní je k hlídkování důvod. Jenom při loňském ročníku se návštěvníkům ztratily věci za zhruba sto tisíc korun.

Zásadní změnou oproti předešlým ročníkům je zákaz parkování na hlavním tahu ze Zlína do Vizovic.

„V minulých letech zde policisté parkování tolerovali, ale letos se tomu budeme snažit kvůli bezpečnosti zabránit,“ uvedl vedoucí územního odboru vnější služby policie Václav Karkoška. Policie k tomu podle něj přikročila po zkušenostech z minulých ročníků, kdy se na frekventované cestě během festivalu potulovaly a povalovaly stovky lidí.

„Řidiči budou naváděni na vyhrazená stání. Pro parkování budou zjednosměrněny komunikace ze Zádveřic na Vizovice a z Těchlova na Slušovice,“ dodal s tím, že na dosud tradičním parkovišti podél páteřní komunikace budou nepřetržitě hlídkovat policisté a pořadatelé.

Kromě policie se na metalovou sešlost připravují i občané Vizovic. Běžným průvodním jevem bývají podle nich vykoupené obchody. Speciálně se zásobila například tamní drogerie.

„Po zkušenostech jsme přiobjednali lampové oleje, podpalovače, dřevěné uhlí a základní toaletní potřeby jako například vlhčené ubrousky a toaletní papír,“ vyjmenovala nejžádanější zboží prodavačka Jana Výchopňová.

Typickým znakem festivalových víkendů bývá i nedostatek pečiva, lahvového piva a balených vod.

„S pečivem to bude během víkendu špatné, ale dnes ještě všechno dostaneme. Nakupujeme proto do zásoby,“ popsal situaci den před zahájením festivalu vizovický občan Jaroslav Coural. Jiných komplikací se údajně nebojí. „Bydlím v rozumné vzdálenosti od centra dění, tak, že hudbu slyším, ale žádné nepříjemnosti jsme v minulých letech nezaznamenali,“ dodal. Podle něj mohou mít odlišný názor lidé bydlící v těsné blízkosti likérky. Ani tam se ale oslovení obyvatelé festivalovému dění nebrání.

„Žádné zlé zkušenosti nemáme. Hudbu sice slyšíme, ale to se dá vydržet. Naopak si myslím, že jsou tyto akce pro Vizovice dobrou reklamou,“ svěřila se obyvatelka domu stojícího přímo u areálu Taťána Bližňáková.

Přesto, že se brány festivalu otevřou až ve čtvrtek v poledne, začali se ve Vizovicích fanoušci rockové muziky sjíždět už začátkem týdne. Ve středu ráno bylo v okolí likérky, která festival hostí, postaveno již více než pět desítek stanů.

„Přijeli jsme raději už dnes, abychom nebyli daleko od areálu. Taky chceme mít stany blízko u sebe, bude nás dohromady okolo deseti,“ vysvětlil brzký příjezd jeden z pravidelných návštěvníků festivalu Jaroslav Mrkvička ze slovenské Nitry.

Gabriela Dvorníková