Dvacetitisícové navýšení počtu obyvatel pocítily jinak čtyřapůltisícové Vizovice zejména v podobě přeplněných restaurací a dlouhých front před obchody. Rockeři navíc zcela obsadili náměstí a všechny ostatní lavečky a stinná místa v obci. Ušetřeno nezůstalo ani nádvoří Vizovického zámku.

„Měli jsme otevřeno jako každý jiný den, ale myslím si, že kdo přijede na zámek v době konání festivalu, je sám proti sobě,“ vzkázala běžným turistům kastelánka Jana Pluhařová. Přítomnost rockerů si ale celkem pochvalovala.

Na zámku se účastníci festivalu chovali slušně

„Chovali se slušně, jen posedávali, popíjeli a svačili. Žádné výtržnosti jsme letos nezaznamenali,“ dodala.

Podle jejích slov účastnící festivalu výrazně navýšili počet zájemců o prohlídku.

„Například ve čtvrtek prošlo zámek dvě stě čtyřicet lidí. Normálně to bývá nejvýše kolem stovky,“ dodala.

Jediným místem, které se rozhodli správci zámku po loňských špatných zkušenostech uzavřít byla zámecká zahrada.

Největší frekvence pohybu účastníků byla patrná přímo v areálu festivalu. V těchto místech postavili svůj stan také zdravotníci.

„Práce jsme měli během dne dost. Objevovaly se odřeniny, popáleniny a slabší otravy alkoholem. Ty poslední případy jsme z toho nechali většinou jen vyspat,“ popsal denní činnost záchranářů sanitní lékař Jiří Hlásenský.

Klíšťat se báli skoro všichni

„Naprosto nejčastějším zákrokem se kupodivu stalo vytahování klíštěte. Jen za sobotní dopoledne tady s touto potíží bylo přes šedesát pacientů,“ dodal.

Podle slov mluvčí zlínské policie Jany Bartíkové byl letošní ročník festivalu klidnější než předchozí.

„Pomohlo nasazení většího počtu policistů a moderní techniky,“ uvedla.

Na festival denně dohlíželo na sto dvacet příslušníků policie. Ti měli k dispozici i termovizi, díky které v noci na sobotu zadrželi zloděje.

„Policisté zpozorovali dvě osoby pohybující se od stanu ke stanu. To jim umožnila termovize, která ve tmě zobrazuje teplo lidského těla,“ vysvětlila Bartíková.

Oba zadržení mají údajně bohatou trestní minulost.

„Pachatele jsme sice měli, ale paradoxně chyběli poškození. Museli jsme čekat, kdo se o odcizenou hotovost přihlásí,“ dodala. Zadrženým mužům se ale nakonec vinu prokázat nepodařilo.

S nožem v ruce vykřikoval, že se zabije

Neobvyklý zákrok zaznamenali policisté také v neděli kolem třetí hodiny ráno, kdy musela hlídka eskortovat jednoho z návštěvníků festivalu do kroměřížské nemocnice.

„Muž pod vlivem omamných látek chodil s nožem v ruce a vykřikoval, že se zabije,“ uvedla Bartíková.

Nejtragičtější událostízůstává čtvrteční nehoda

Nejzávažnějším incidentem letošního ročníku zůstává čtvrteční tragédie na železnici, kdy čtyřiatřicetiletou ženu ze Vsetínska srazil na nechráněném železničním přejezdu vlak. Žena srážku přežila, ale přišla o nohu.

Naopak drobnějších prohřešků se dopouštěli například řidiči pod vlivem alkoholu. Jeden z nich si autem dojel zkontrolovat hladinu přímo k policejní hlídce. Nadýchal 0,4 promile a bude se zpovídat z přestupku.

Podle Bartíkové se chodily desítky lidí přesvědčit na vizovické policejní oddělení, zda-li již mohou řídit. Místní policisté spotřebovali na padesát trubiček. „Také při dnešním odjezdu musí řidiči počítat s dopravními kontrolami,“ dodala Bartíková.