Vítězná meruňkovice byla vypálena v roce 2005, prakticky celou loňskou úrodu totiž znehodnotil mráz. "Od kamarádů jsem věděl, že je dobrá, vítězství jsem ale neočekával," řekl Hunkař. Letošní vítěz má s účastí na koštech bohaté zkušenosti, mimo jiné obeslal všechny předchozí ročníky vizovického koštu.

Recept na kvalitní ovocnou pálenku je podle něho jednoduchý, nezbytná je ale pečlivost a zkušenosti. "Základem je dobrý kvas z kvalitního ovoce, důležité je také odhadnout ten správný čas na pálení. Poslední slovo pak má pálenice, protože i z dobrého kvasu se dá vyrobit špatná pálenka," poznamenal. Kvalitní budou zřejmě i letošní meruňkovice, úroda je podle Hunkaře dobrá.

V Jelínkově vizovickém koštu jsou pálenky posuzovány ve dvou kolech. Nejdříve se vzorky rozdělí mezi 36 degustačních komisí. Každá komise pak vybere jednoho finalistu. V druhém kole pak rozhodují již jen odborníci. "Letos bylo komisí více, zájem odborných i amatérských degustátorů je stále vyšší," poznamenal Chromý.

Košt je součástí tradičního Trnkobraní, které se koná v areálu společnosti Rudolf Jelínek. Letošní již 40. ročník začal v pátek, program končí až v neděli. Jedním z vrcholů celého festivalu je soutěž v pojídání švestkových knedlíků. Pořadatelé doufají, že se letos podaří překonat světový rekord z roku 2003, který vytvořil Kamil Hamerský. Tehdy dokázal za hodinu spořádat 191 kousků.