Na rekonstrukci historicky cenné kaple Nejsvětější trojice už má radnice připravený projekt. „Počítáme s kompletní opravou fasády," přiblížil radní Radek Fryzelka. Dodal, že opravit se mají také obvodové stěny, ošetřit kamenná dlažba a upravit odvod srážkové vody.

„Chceme tak zabránit podmáčení objektu," vysvětlil Fryzelka. Samotnou kapitolou bude podle něj zajistit základy kaple tak, aby do nich nezasahovaly kořeny blízké lípy.

Pokud vyjde dotace, chce vedení Vlachovic nahradit stávající kříž novým. „Kříž by měl být kovářsky provedený podle nejstarší podoby kaple z fotografií," zmínil radní.

V rámci další etapy se bude obec snažit o výměnu plechové krytiny za šindelovou. Nyní čeká na rozhodnutí o dotaci. „U ministerstva pro místní rozvoj jsme navzdory slibům nebyli úspěšní, proto na tento projekt žádáme ještě dotaci přes ministerstvo zemědělství," sdělil Deníku starosta Zdeněk Hověžák.

Celkové náklady na opravu byly vyčísleny na 496 171 korun. „Z toho požadovaná dotace by činila tři sta tisíc korun," vyčíslil Hověžák.

Názory na opravu kaple se v obci různí.

„Je dobře, když se majetek města udržuje v dobrém stavu," chválí záměr obce místní obyvatelka Hana Strouhalová. „Nedávno se opravil kulturní dům, pak obě školy, jsme s tím spokojeni," dodala.

Jiní jsou ale opačného názoru. „Místo kaple by se měly dát peníze do hřiště, které je velmi špatné a oplocení místy ohrožuje děti. Mohlo by pak sloužit nejen sportovcům, ale všem dětem," navrhuje místní obyvatelka Barbora Nová.

Vedení obce o špatném stavu místního hřiště ví. „Plánujeme rozšířit a doplnit stávající dětské hřiště u základní školy o herní prvky a inventář," naznačil starosta Hovězák.

Jedná se prý o projekt propojený s výstavbou naučného hracího chodníčku s názvem Po stopách legendy o založení Vlachovic.

„Naučný odpočinkový hrací chodníček, inspirovaný pověstí o založení Vlachovic, vznikne přímo v centru obce na nevyužité travnaté ploše naproti kulturnímu domu," popsal radní Radek Fryzelka.

Stezka bude z velké části přírodní a měl by z ní být pěkný pohled na střed obce. Zde se budou moci rodiny s dětmi scházet a děti si hrát a sportovat na zajímavých hracích prvcích inspirovaných místní legendou o založení Vlachovic.

„Upravený projekt jsme v lednu 2016 opět podávali s žádostí o dotaci na Ministerstvo pro místní rozvoj. Předpokládané náklady by činily 539 902 korun, z toho požadovaná dotace by mohla být 377 tisíc korun," uvedl radní Fryzelka.

„Zahradnické práce už nemohly být v rozpočtu zahrnuty, obec si tedy zeleň vysadí na podzim sama společně s dětmi," doplnil. Žádost o dotaci byla úspěšná, budovat se tedy začne během léta nebo podzimu.

MARCELA KANIOVÁ