Nyní už čeká UTB jen na ortel prezidenta Václava Klause, pro nějž je údajně podpis víceméně formální záležitostí.

„Vláda doporučuje předsedovi vlády, aby spolupodepsal rozhodnutí prezidenta republiky o odvolání Ignáce Hozy z funkce rektora Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně,“ potvrdil Jiří Hrbek z tiskového odboru Úřadu vlády ČR.

Právě spolupodpis premiéra či jeho pověřeného zástupce je podmínkou pro to, aby prezident Klaus rektora odvolal. Předsedkyně Správní rady UTB Michaela Šojdrová věří, že tak učiní nejpozději dnes. „Je nejvyšší čas. Rektor ztratil důvěru, a přesto může stále podepisovat nejrůznější rozhodnutí. Je chybou, že jej nenahrazuje statutární zástupce už od chvíle, kdy jej odvolal senát,“ míní Šojdrová.

Rektora Ignáce Hozu odvolal Akademický senát UTB 6. dubna. Hlavním důvodem byla plánovaná výstavba vědeckotechnického parku v Uherském Hradišti, která připadala správní radě finančně riskantní a provázána osobními zájmy. Šéf univerzity si za projektem stojí, ale už v minulosti několikrát ujistil, že o rektorské křeslo mu nejde. Hodlá se věnovat práci ředitele Ústavu biochemie a analýzy potravin.