„Vláda schválila paušální odškodnění pro občany tří obcí v okolí muničních skladů ve Vrběticích," zaznělo v jeho prohlášení s tím, že celková částka, kterou stát poskytne, je v celkové výši šesti milionů korun.

„Beru to jako jeden ze vstřícných kroků. Je to pěkná zpráva pro naše občany před Vánoci, i když je teď asi nikdo neutratí, protože než peníze občané dostanou, bude to chvilku trvat. Dostanou je nejspíš po Novém roce," okomentoval starosta obce Vlachovice-Vrbětice Zdeněk Hověžák.

Starosta obce Vlachovice-Vrbětice Zdeněk Hověžák hodnotí opatření vlády. | Video: DENÍK/Jana Zavadilová

Celkem při pěti evakuacích muselo vloni opustit své domovy přes dva tisíce obyvatel dotčených obcí.

Mezi těmi, kteří kvůli výbuchům muničních skladů musely dvakrát zažít i evakuaci, byla i pětasedmdesá­tiletá Marie Pavelková s dcerou z nedaleké Lipové. Když byla společně s dcerou evakuovaná podruhé, měla strach zejména o jejich hospodářská zvířata, ale nejen o ně.

„Pamatuji si, že moc příjemné to nebylo. Ani jsme nevěděly, co se děje," vzpomínala po roce na prožité události.

„Jak něco bouchne, tak si říkáme, co zase bude," přiznala obavy. Doposud se žádného odškodnění nedočkala a do dnešního dne o něm ani neměla konkrétní informace. Přitom při druhé evakuaci byly s dcerou mimo domov tři dny.

„Kráva měla pak zánět vemene, protože ji nikdo nedojil, museli jsme volat veterináře," připomněla seniorka, že jejich evakuace se neobešla bez nákladů.

I když lidé dotčených obcí rozhodnutí vlády odškodnění za evakuace vítají, přesto zůstávají skeptičtí. „Aspoň něco, lepší by však bylo, kdyby se to vůbec podařilo," podotýká obyvatel Vlachovic-Vrbětic Pavel Křápek, s tím, že se tedy nechají překvapit.

Další z obyvatelek však nadšení nesdílí. „Je to pakatel ve srovnání s tím, jaké tady byly škody," komentovala nové informace o odškodnění Zdenka Novosadová.

Naproti tomu Martina Gbelová je za alespoň třítisícovou kompenzaci za evakuace ráda, i když v jejich vyplacení zatím moc nevěří. „Je to super, jen aby to neslíbili a nebylo z toho zase nic," myslí si mladá žena. Připomněla zároveň, že pro většinu evakuovaných šlo o nepříjemnou zkušenost, lidé měli mimo jiné strach o své nemovitosti.

Dnešním rozhodnutím vlády ale jejich starosti nekončí. „Naše domy nyní ztratily na své hodnotě, kdybychom je chtěli prodat, dostaneme za ně polovinu," je stále slyšet výtky místních obyvatel.

Oni, ale i firmy a organizace dotčených obcí si také stěžují na to, že také dosud nebyli žádným způsobem odškodněni. Podle nich stále neznají viníka, po kterém by mohli případnou škodu vymáhat.

„Může za to nedostatečná legislativa, která odškodnění neřeší. Žádejte škodu po viníkovi, zní ze strany státu," vysvětluje starosta Zdeněk Hověžák. Odpovědnost tak nad celým areálem měl podle něj převzít stát. „Ten však situaci takto neřeší, protože by šlo o precedens," dodává Hověžák.

První výbuch v muničních skladech ve Vrběticích 16. října 2014 stál život dva pracovníky společnosti Imex Group, která v areálu měla několik skladů pronajato. Další sklad této firmy vybuchl 3. prosince. Podle krajského policejního ředitele Jaromíra Tkadlečka při obou výbuších explodovalo více než 70 tun zalaborované výbušniny. Do dnešního dne vyvezli policisté přes 400 nákladních vozidel plných munice. Poslední kamion bude podle informací z krajské zlínské policie z vrbětických skladů vyvezen 23. prosince.

V souvislosti s oběma výbuchy, půjdou škody do desítek milionů korun.