V regionu přibude příští rok půjčovna kol a snad i další zastávka

České dráhy představily plánované změny v jízdních řádech

„Největší novinkou jsou dva přímé vlaky ze Zlína do Kroměříže a zpět a jeden přímý spoj ze Zlína do Bystřice pod Hostýnem. Dva nové expresy Šohaj a Mojmír propojí také Veselí nad Moravou a Luhačovice s Prahou,“ naznačila ředitelka oddělení osobní dopravy Českých drah Luďka Hnulíková.

Tyto změny vítá i krajský radní pro dopravu Petr Hradecký. „Jsme rádi, že se povedlo přímé spojení realizovat, byl to jeden z našich hlavních požadavků. V budoucnu budeme požadovat ještě přímé vlaky ze Zlína do Uherského Hradiště a Uherského Brodu,“ prozradil.

Dodal, že navíc budou usilovat o zachování všech tratí v kraji, i těch s nízkým počtem cestujících. Podle krajského koordinátora veřejné dopravy Zdeňka Procházky jsou to trati Zborovice - Kroměříž, Újezdec - Luhačovice, Horní Lideč - Bylnice. „Zde jsou počty cestujících nízké, tak na obsazení linkového autobusu,“ vysvětlil.

Kraj totiž železniční dopravu podporuje ročně zhruba dvěma sty miliony korun. „Letos to bylo 208 milionů a pro příští rok počítáme s 210 miliony. Musí být ještě ale schváleny spolu s rozpočtem,“ dodal Hradecký.

Rozvoje se dočká trať do Zborovic

Změny se dotknou také Vsetína. „Přímé vlaky ze Vsetína do Prahy budou v kategorii expres, navíc pojedou ve dvouhodinových intervalech,“ doplnila Hnulíková informace se slovy, že se v kraji zvýší počet vlaků Regionova o dvě soupravy. Jezdit jich zde bude tedy šest, nově i na trati z Kroměříže do Bystřice pod Hostýnem.

Změny čekají příští rok také dopravu v Kroměříži. Kromě nové zastávky za zimním stadionem přibude i půjčovna kol na nádraží. „Jednáme s představiteli města Kroměříž, Správou dopravní cesty a řetězcem Kaufland o vzniku nové železniční zastávky Obchodní centrum,“ přiblížil zástupce ředitele osobní dopravy ČD pro Zlínský kraj Ludvík Urban s tím, že tím chtějí také podpořit rozvoj trati z Kroměříže do Zborovic.

„Zprovoznění zastávky bych reálně viděl do konce příštího roku, do budoucna by tam mohl být i prodejní automat jízdenek,“ nastínil plány Urban.