„Pro zmírnění situace nastalé po úterních a středečních deštích nakoupil Zlínský kraj dalších devět tisíc pytlů, které okamžitě vydal na potřebná místa v Záříčí a Uherském Hradišti. Zbylé pytle jsou prozatím uschovány,“ přiblížil mluvčí Zlínského kraje Milan Plesar. Nejhorší situace byla včera v Kunovicích na Slovácku. „Největší zásah jsme měli v Kunovicích. Pod kontrolou máme například Otrokovice, Kroměříž, Zdounky a Pravčice,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Poradit si s nadělením, které způsobil úterní a středeční vytrvalý déšť, museli například obyvatelé lokality Stará kolonie v Otrokovicích. Jindy téměř vyschlý potok Hrabůvka se po vytrvalých deštích nebezpečně zvedl a hrozil vylitím do poblíž stojících obydlí. Díky intenzivnímu odčerpávání vody naštěstí k žádným větším škodám nedošlo, a tamní lidé tak včera odklízeli především nánosy bahna okolo svých domů.

„Ve středu ráno jsme byli ve Zlíně u lékaře a mladí nám volali, že voda rychle stoupá. Přijeli jsme zpátky a okolo deváté už začali hasiči navážet kolem toku pytle a odčerpávat vodu,“ popsal nepříjemné chvíle jeden z tamních obyvatel Ladislav Půla. Přes to, že v kolonii bylo ve středu v provozu na patnáct čerpadel, voda prý ještě nějakou dobu stoupala.„K nám do domu se to ale naštěstí nedostalo. Vím, že někteří sousedi měli mokro ve sklepích, ale to byla většinou spodní voda, která se zvedla z přeplněných kanálů,“ doplnila manželka pana Půla Taťána. Takový problém měl například jeden z jejích sousedů, kterému se včerejším úklidem bahna pomáhal kamarád Vladimír Doležel. „Jsme tady na to už docela zvyklí,“ poznamenal Doležel.

Potíže by podle mluvčího hasičů Mitáčka mohly zapříčinit srážky v noci na dnešek. „I malé deště a bouřky můžou způsobit problémy v místech, kde voda stojí a nemá kudy odtéct,“ upozornil Mitáček.

Ve čtvrtek hladina řeky Dřevnice i dalších toků na Zlínsku poklesla. „Samozřejmě vše můžou ovlivnit přítoky, které jsou po délce celých řek. Hladina řek tedy může kolísat. Proto by si lidé měli ponechat vyklizené suterény, sklepy i garáže,“ radí mluvčí Otrokovic Lenka Krupková.

Třetí stupeň povodňové aktivity stále trval na řece Moravě, pouze u lávky v Otrokovicích byl večer stupeň číslo dvě. Také se upozorňuje na vyvracení stromů, které může způsobit zesilující vítr a podmáčený terén. Předpověď na další dny však vypadá pozitivně. „Srážky ve čtvrtek v noci a v pátek ráno by měly být poslední. V pátek odpoledne bude oblačnosti ubývat. Dále už má být jasno až polojasno a teplota se bude pohybovat kolem dvaceti stupňů,“ přiblížila stav počasí meteoroložka Dagmar Honsová. Příznivá předpověď počasí je také na víkend. „Ten bude ve znamení jasné oblohy a teploty až nad dvacet stupňů. Oblačnosti začne přibývat až v úterý,“ dodala Honsová.

KLÁRA ELŠÍKOVÁ, GABRIELA DVORNÍKOVÁ