Voda tvoří převážnou část lidského těla a zastává velké množství životních funkcí. Je pro lidský organismus životněPrimář Urologického oddělení KNTB Martin Kučera.Primář Urologického oddělení KNTB Martin Kučera.Zdroj: KNTB, se svolením důležitou tekutinou. Funguje jako rozpouštědlo a nosič pro většinu živin, elektrolytů, hormonů, krevních plynů, podílí se na vyplavování odpadních a škodlivých látek z těla, má vliv na stav pokožky, ovlivňuje kvalitu vlasů a nehtů.

Pane primáři, důležitost vody si asi nejvíc všichni uvědomili v těchto horkých dnech. Všichni se potíme…
Pocení má ale také velmi významnou roli pro lidské tělo. A právě voda v těle ovlivňuje termoregulaci. Hmotnost vody v těle u muže je tvořena zhruba z šedesáti procent, u ženy padesát procent a například u kojenců až sedmdesát pět procent. Nejvíce vody je v krvi, pak ve svalové tkáni a v kůži. Podstatně méně vody obsahují kosti a tuková tkáň. Obsah vody je proto nízký u obézních lidí – u nich tvoří pouze 45 procent tělesné hmotnosti. Na případný nedostatek vody jsou velmi citliví kojenci, malé děti a starší lidé.

Zlínská zoo má nový přírůstek. Narodila se tam čtyři mláďata kapybar - největších hlodavců na světě.
Úspěch zlínské zoo: Narodila se tam čtyři mláďata největšího hlodavce

A jak je to tedy s tolik diskutovaným pitným režimem?
Existuje jednoduchý vzorek k určení množství tekutin. Váha člověka se násobí 0,03 a vyjde mu množství vhodných tekutin v litrech na 24 hodin. V létě, obzvláště v horkých dnech, bychom měli raději násobit 0,04. Příjem vody v potravě je celkem malý, tímto způsobem získáme jen asi jeden litr denně – i když samozřejmě záleží i na složení potravin, například v zelenině je vody více. No, a pak ještě vzniká voda v samotném těle při oxidačních pochodech. Tím získáme zhruba 300 mililitrů denně.

Rentgenové vyšetření.
Chybí nám radiologičtí asistenti, říká primář zobrazovacích metod KNTB

Tělo však spoustu tekutiny také vyloučí, ne?
Ledviny během 24 hodin vytvoří až 170 litrů primární moči, z toho se ovšem 168,5 litrů vstřebá zpět do krve a do moči se vyloučí za normálních okolností jeden až jeden a půl litru vody. Kůží – i při neznatelném pocení – ztrácíme 50 ml vody denně. Množství vyprodukovaného potu záleží samozřejmě na intenzitě tělesné činnosti. Dělníci v hutnictví u vysokých pecí ztrácejí denně i 5-7 litrů vody v podobě potu. Dále ztrácíme 400 až 500 ml vody při dýchání, a to v podobě páry a nesmím zapomenout ani na trávící šťávy. Těch vyloučíme denně do trávícího ústrojí 8 až 9 litrů, ale velká část se pak zpětně vstřebává v tenkém a tlustém střevě, takže stolicí se vyloučí pouze 100 ml vody. Velký pozor tedy musíme dávat při průjmech a zvracení například při tzv. střevní chřipce hlavně u dětí, kdy dochází k velkým ztrátám tekutin.