„Byl proveden oficiální odběr a výsledky se vrátily dobré," uvedl starosta obce Jiří Krajča. Koncem minulého týdne o tom také ihned informoval veřejnost. Lidé tak mohou opět navštěvovat vyhledávanou studánku.

Původní analýza odhalila bakterie

„Je to paráda. Ke studánce se stavuju, když okolo jedu na kole. Přes léto mě mrzelo, že si k ní nemůžu skočit," řekl Josef Kocourek, jeden z mnoha pravidelných návštěvníků Lukáščeny.

V Březůvkách prohlásili vodu ze studánky za špatnou na základě oznámení jedné obyvatelky. Ta si prý nechala zpracovat vlastní analýzu, která odhalila zvýšené bakteriální hodnoty.

Oficiální rozbor však nyní toto podezření vyvrátil. Důvodem pro naměření zvýšeného množství bakterií mohlo být například to, že vzorek nebyl odebrán standardizovaným způsobem.

„Jedná se o nechráněný zdroj, takže kvalita vody se může v průběhu času měnit," vysvětlil dále starosta. Proto pro velký zájem obyvatel nechává obec zpracovat rozbor každoročně. Tak mohou mít lidé alespoň nějakou jistotu, že pijí nezávadnou vodu. „Zatím byly výsledky pokaždé v pořádku," podotkl starosta.

Na nestálou kvalitu pramenitých vod upozorňují i odborníci. Podle Evy Javoříkové z krajské hygienické stanice se kvalita vody může změnit ze dne na den.

„Studánky a prameny nelze prohlásit za oficiální zdroje pitné vody, a proto připomínáme, že každý z občanů, který využívá tuto vodu k pitným účelům, využívá ji tak na vlastní zodpovědnost," dodala.