"Nezvítězili jsme, ale neprohráli jsme," řekl. Poznamenal, že je rád za obrovskou vlnu energie, která se vzedmula a která podle něj nemůže zmizet. "Slibuji vám, že tuto energii a naději ponesu dále, neodcházím z veřejného života," dodal. Jeho slova provázel v Kongresovém sále bouřlivý potlesk jeho příznivců.

Drahoš zatím nechtěl naznačovat, kam povedou jeho další kroky. Případnou kandidaturu na jiné politické funkce však nevyloučil. Kampaň před prezidentskými volbami Drahoš považuje za životní i politickou zkušenost, kterou by chtěl dále využít.

Jiří Drahoš uznal porážku a popřál Miloši Zemanovi k vítězství. | Video: Denik

Podle svých slov jste nezvítězil, ale neodcházíte poražen. Znamená to, že zůstanete přítomen ve veřejném prostoru třeba i proto, abyste se pokusil zasypat příkopy v české společnosti?

Skutečně se necítím poražený, i když jsem nezvítězil. V prezidentském souboji mohl vyhrát jenom jeden a já panu Miloši Zemanovi pochopitelně blahopřeji. Jsem rád, že my jsme bojovali čestně, solidně, bez faulů. Obrovská podpora lidí, kterou stále cítím, mě zavazuje k tomu, abych zcela vážně přemýšlel o tom, že ve veřejném prostoru zůstanu a budu se angažovat.

Nebojíte se, že Miloš Zeman teď pohltí celou politickou scénu, jak naznačila přítomnost Milana Chovance a Tomia Okamury v jeho salonku při sledování volby i náklonnost k Andreji Babišovi?

Máme svobodnou a demokratickou společnost a my sami nesmíme dovolit, aby ji kdokoliv z politiků pohltil. Musíme se tomu bránit. Hovořil jsem o energii a vlně nadšení, která se vzedmula kolem prezidentské volby. Věřím, že lidé, kteří na této vlně jedou, nic takového nedovolí. O tom jsem přesvědčen.

Nebrání tomu fakt, že národ je rozdělen – jak ukázaly i volební výsledky – na tzv. pražskou kavárnu a venkovskou hospodu?

Nevěřím tomu, je to umělé dělení, které někomu vyhovuje. Život v Praze je jistě jiný než na venkově, ale sám jsem projel stovkami míst v regionech a vím, že žádné takové dělení tam není.

Jan Hrušínský přišel Jiřího Drahoše podpořit do jeho štábu. | Video: Deník
Do štábu přišla Jiřího Drahoše podpořit i herečka Dana Morávková | Video: Deník

Drahoše na pódium, kde vydal prohlášení po prohraných volbách, doprovodila manželka Eva a volební tým. Podpořili ho tam také neúspěšní kandidáti z prvního kola voleb Michal Horáček, Pavel Fischer a Marek Hilšer. "Nekončíme, jedeme dál," slíbil profesor Drahoš.