Odvolil i primátor Zlína Miroslav Adámek. Přišel sám, v ruce svíral nazelenalou obálku s lístky, která dokonale ladila s barvou jeho svetru. „No vida, ani jsem si nevšiml,“ vtipkoval s úsměvem na tváři. Nato vešel do volební místnosti 47. okrsku. Ani zde úsměvy nešetřil. Při vhození lístku do urny dokonce přítomné rozveselil volebním vtipem.

Zlínský primátor se pokouší o politický hattrick. Zatím žádný politik od dob Tomáše Bati třetí volební období obhájit nedokázal. Zda se to podaří Miroslavu Adámkovi, se dozvíme již brzy. Komunální volby jsou na sčítání komplikovanější než například volby parlamentní, volební lístky budou podle předpovědí sečteny později odpoledne. Výsledky by mohly být známy kolem šesté hodiny odpolední.

ŽIVOTNÍ VÝZVA

„V roce 2010 vrcholila nespokojenost Zlíňanů s radnicí,“ uvedl primátor, proč se do politiky, tak odlišné od jeho profese lékaře, pustil. Chtěl prý pouze pomoct. „Nikdy by mě nenapadlo, že volby vyhrajeme a já se stanu primátorem,“ uvedl s tím, že to pro něj byla velká životní změna a výzva. „A vlastně stále je,“ připustil.Vše se podle jeho slov učil za pochodu, protože na radnici přišel bez zkušeností, které tato práce vyžaduje. „Musel jsem nejprve vystudovat další vysokou školu. Obor jak se stát primátorem,“ uvedl se svým pověstným šarmem.

Na radnici toho lze pro město a pro lidi prý hodně udělat. „Ta možnost tu je a já se ji vždy snažil využít co nejlépe,“ uvedl s tím, že když se něco povede a lidé to ocení, je to úžasný pocit. Ale mrzí ho ta spousta negativní energie, která se k této práci váže.

„Je to prostě politika,“ zmínil. Před životním milníkem si nervózní nepřipadá. Přitom obhájit tak významný post po třetí za sebou zůstává pro mnoho politiků nesplněným snem. „Jsem nad věcí a byl jsem i před lety,“ uvedl Miroslav Adámek, který většinu své profesní kariéry pracoval jako chirurg. Připouští, že díky svému původnímu povolání ví, že v politice nejde o život. „Tím ale nechci říct, že mi na výsledku nezáleží. Naopak. Chci se svými kolegy vyhrát. Jsem normální, tedy ješitný chlap,“ připustil.

Pokud by mu voliči opět prokázali přízeň, při jednáních o koalici má jasno. Chtěl by spolupracovat hlavně se spolehlivými lidmi. „Nehledám za tím žádné osobní vztahy. Co se týká stran, dřív vidím napravo než nalevo,“ komentoval. Spolupráci vylučuje jen s komunisty. A kdyby voliči kartami zamíchali v jeho neprospěch, vzal by to jako realitu. Vrátil by se k medicíně. „Je to mé milované povolání a doktorů je pořád málo,“ uvedl s tím, že práci by patrně dlouho nehledal.