Společnost Člověk v tísni se ale rozhodla, že totožné dilema vloží také do hlav studentů a uspořádá na středních školách projekt Studentské volby 2010. V něm budou žáci od patnácti let volit tytéž politické strany, hnutí a koalice, mezi nimiž o měsíc později vyberou lidé v řádných volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

A je to právě termín studentských voleb, který některým školám vadí, jelikož se velmi blíží volbám skutečným. Výsledky by podle nich mohly být zneužitelné. Jinak ale projekt, který proběhne 26. až 28. dubna, podporují.

„Nápad je to výborný a myslím, že pro studenty to je velice přínosné. Co mi však vadí, je, že to je před volbami, proto jsem se rozhodl, že do toho nepůjdeme,“ řekl například ředitel Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži Štěpán Bekárek. Jako dobrou zkušenost pro studenty projekt vnímá i ředitel Gymnázia v Uherském Hradišti Zdeněk Botek. „My jsme tu od toho, abychom studenty učili všeobecné věci, a proto si myslím, že to je skvělá myšlenka. S výsledky by se mělo ale zacházet velice citlivě, měly by být neveřejné a ne aby každý věděl, jak na tom která škola je,“ nesouhlasil Botek.

Podle ředitele programu Jeden svět na školách Karla Strachoty se patrně jedná o nedorozumění způsobené nesprávným pochopením informací. „Výsledky jsou veřejné, to ano, ale celkově za celou republiku. Rozhodně nebudeme publikovat, jak dopadla ta či ona střední škola. My ani nezveřejňujeme, kdo se toho zúčastní a kdo ne,“ ohradil se Strachota.

Termín studentských voleb je prý vybrán naprosto úmyslně. Podle něj chtěla společnost Člověk v tísni určit období, ve kterém se dospělý občan reálně rozhoduje, koho volit. „Záměrem bylo nastavit to tak, aby na sebe studentské a skutečné volby navazovaly,“ podotkl Karel Strachota.

Najdou se ale i školy, které s termínem problém nemají. Studentské volby vnímají jako vhodné doplnění výuky. „Mně se to velice líbí. Předal jsem to dál kolegům, kteří učí občanskou výchovu. Celá záležitost bude v jejich kompetenci,“ vyjádřil spokojenost ředitel Masarykova gymnázia ve Vsetíně Dalibor Sedláček.

Obdobně se k novince staví i ředitel Střední průmyslové školy v Uherském Brodě Rostislav Šmíd. „Přemluvil mě k tomu náš učitel občanky. Volby tu bude realizovat on a studenti, kteří tím jsou prý poměrně nadšení. Vše ale proběhne v době mimo školní výuku,“ řekl Šmíd. Podotkl také, že se mu líbí, že žáci si vyzkoušejí něco nového a školu to nic nestojí.

O zapojení uvažuje i ředitel slavičínského gymnázia Josef Maryáš. „Nechám to na žácích. Podmínkou je, aby to nezasahovalo do výuky,“ dodal.

Výsledky studentských voleb zveřejní Člověk v tísni 29. dubna.

Veronika Vágnerová