Ve druhém kole se očekává, že účast ještě vzroste. Svědčí o tom průběžná účast, kterou hlásí z volebních místností.

Ve Zlíně přišlo k sobotní 13. hodině hlasovat 69,88 % voličů, zatímco v prvním kole to ve stejnou dobu bylo 66,5 %.

V Otrokovicích přišlo k 13. hodině přibližně 63,5 % voličů. Z celkového počtu 14 022 lidí jich odvolilo 8 915.

Každý hlas důležitý

Zatímco v prvním kole vybírali voliči z osmi kandidátů, v kole druhém budou volit mezi bývalým premiérem Andrejem Babišem a generálem Petrem Pavlem, kteří získali před dvěma týdny nejvíce hlasů.

Na území Zlína je celkem 74 volebních okrsků, volební místnosti jsou totožné s volebními místnostmi při prvním kole volby prezidenta. Jediným rozdílem je, že voliči tentokrát obdrží hlasovací lístky postupujících kandidátů od volební komise přímo ve volební místnosti.

Volí se i v KNTB

O možnost volby nepřijdou ani lidé hospitalizovaní v nemocnici.

„V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně se 2. kola voleb prezidenta zúčastní celkem 133 pacientů, z toho tři mají voličský průkaz a 130 pacientů je na zvláštním seznamu voličů,“ informovala na začátku týdne mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

„Počet pacientů na zvláštním seznamu voličů se už nezvýší, může se pouze snížit, pokud by některý z nahlášených pacientů byl propuštěn domů ještě před zahájením voleb. Může se ale zvýšit počet pacientů s voličským průkazem, pokud by někdo takový byl s již vyřízeným voličským průkazem hospitalizován v průběhu týdne,“ dodala mluvčí.

Policisté a strážníci v akci

Na klidný průběh voleb budou dohlížet v pátek a sobotu dohlížet policisté i zlínští strážníci.

„Každé volby chápeme jako mimořádně významnou a důležitou událost pro chod demokratického státu. Městská policie Zlín je proto připravena napomoci jejich poklidnému průběhu formou vyhlášení mimořádného bezpečnostního opatření,“ uvedl ředitel zlínské Městské policie Milan Kladníček.

„Nejen samotné kontroly, ale i průběh celého opatření koordinujeme v těsné spolupráci s Policií ČR“, upřesnil Kladníček. 

Zvýšené nasazení hlídek městské policie bude také pokračovat i po uzavření volebních místností mezi prvním a druhým volebním dnem. Strážníci se zaměří zejména na kontrolu jejich uzamčení a prevenci případného narušení.

Na drive-in stanovištích už je odvoleno

Dva dny před zahájením prvního kola prezidentských voleb mohli volit lidé, kteří jsou v izolaci kvůli nemoci covid-19. Pro ně se ve středu 25. ledna ve Zlínském kraji opět otevřely volební místa drive-in. Vytápěné stany se zázemím v přichystali pro volební komise profesionální hasiči.

Z auta takto v celém kraji volilo 19 lidí. Nejvíce voličů, dvanáct, odvolilo na stanovišti ve Zlíně. Tři ve Vsetíně, tři v Kroměříži a jeden v Uherském Hradišti.

Babiš ovládl Zlínsko, Pavel zase krajské město

Po sečteních všech hlasů se vítězem prvního kola prezidentských voleb na Zlínsku stal Andrej Babiš, který obdržel hlasy 33,86 procent voličů. Těsně za ním se umístil Petr Pavel, který obdržel 32,14 procent hlasů. Třetí v pořadí skončila bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová se ziskem 14,62 %.

Čtvrtý skončil senátor a bývalý diplomat Pavel Fischer, který si vysloužil hlasy 9,93 % voličů. Následoval bývalý diplomat Jaroslav Bašta s 4,83 %, lékař a senátor Marek Hilšer (2,72 %), podnikatel Karel Diviš (1,31 %) a Tomáš Zima (0,55 %).

S pětiprocentním náskokem zvítězil ve Zlíně generál Petr Pavel (36,72 %) před druhým Andrejem Babišem (31,40 %). S velkým odstupem třetí se umístila Danuše Nerudová (14,39 %).

Pavel Fischer získal 8,52 procenta hlasů, další v pořadí, Jaroslav Bašta si vysloužil hlasy 4,60 % voličů. Následoval Marek Hilšer se ziskem 2,49 %, Karel Diviš s 1,28 % a Tomáš Zima, který obdržel 0,56 % hlasů.

Minulé volby vyhrál v regionu Zeman

Před pěti lety ovládla Zlínsko v prvním kole stávající hlava státu Miloš Zeman, když získal 38,42 % hlasů. Druhý v pořadí byl Jiří Drahoš se ziskem 24,59 %.

Zeman následně vyhrál i v kole druhém, když obdržel 51,66 %. Volební účast byla v prvním kole 65,13 %, ve druhém kole se vyšplhala na 69,48 %.