Krajské město Zlín i sousední Otrokovice mají rozhodnutí Krajského soudu v Brně. Návrhy na neplatnost voleb jsou zamítnuty

Stěžoval si totiž na jejich nestandardnost v obci Lhota. Trvalé bydliště má přitom ve zlínské části Salaš. Ustavující zastupitelstvo se bude konat nejdříve po 20. listopadu.

Žalobce Pavel Sedlář si stěžoval u soudu konkrétně na distribuci volebních lístků v obci Lhota, které prý přišly občanům do schránek současně s propagačními materiály ČSSD. A v některých případech byly údajně vsunuty přímo do modré obálky. Upozorňoval také na dopisování křížků u některých kandidátů a tím pádem ovlivňování voleb.

Návrh bez podpisu

„Návrh nepodepsal ani nedatoval. Když jej k tomu soud písemně vyzval, zásilka se vrátila zpět s tím, že na uvedené adrese ve Lhotě je daný adresát neznámý. Skutečnost potvrdila tamní starostka i právní oddělení zlínského magistrátu. Navrhovatel je hlášený k trvalému pobytu v části Salaš,“ informovala předsedkyně senátu Jaroslava Skoumalová s tím, že Pavel Sedlář nebyl tím pádem k podání návrhu vůbec oprávněn.

Stížností však každopádně nasadil brouka do hlavy stávajícímu i budoucímu vedení zlínské radnice. Po celý týden totiž nikdo neznal ani důvod podání návrhu.

„Když to přeženu, byla to záhada srovnatelná s mrtvým studentem v roce 1989,“ poznamenal s nadsázkou budoucí radní Aleš Dufek. Narozdíl od jiných měst, u nichž soud řešil návrhy na neplatnost voleb, se totiž k žalobci Pavlu Sedlářovi neznala žádná z politických stran. Nezbývalo tak než čekat na ortel soudu, který měl na rozhodnutí dvacet dní. Než bude nové vedení města oficiálně zvolené, vládne Zlínu stále koalice ODS + ČSSD + KDU-ČSL.

Budoucí radní ji včera písemně vyzvali, aby se do té doby zdržela jakýchkoliv nezvratných kroků a disponováním s majetkem města.„Řešíme běžné provozní záležitosti,“ ujistila primátorka Irena Ondrová, která chce určit termín ustavujícího zastupitelstva 12. listopadu. Předpokládá, že by současné vedení magistrátu mohlo vyměnit funkce s novými zástupci 22. listopadu, pokud bude termín všem vyhovovat.„Ráda bych svolala zastupitelstvo co nejdříve, ale například 18. a 19. listopadu řada lidí nemůže,“ vysvětlila primátorka Ondrová.

Otrokovice řešily podobný problém jako ve Zlíně. Výsledek je však stejný.Návrh na neplatnost voleb, který podal občan Vladivoj Kordač, v tomto případě je ale zamítnutý.„Ustavující zastupitelstvo svolala starostka Radoslava Matuszková na 16. listopadu,“ přiblížila mluvčí města Lenka Krupková.