Už dnes je však jasné, že budou mít letošní senátní volby smutný rekord. V obvodu, který zahrnuje 98 tisíc voličů, si cestu k urnám v I. kole našlo jen něco málo přes dvacet tisíc z nich. Účast u voleb byla zatím 23,33 procenta. V prvním kole se tak jednalo o vůbec nejnižší dosavadní účast.

Podle zkušeností na tom bývá druhé kolo s účastí ještě hůř. Může tak rozhodnout skutečně jen pár hlasujících. Vždyť i do finále postoupil Libor Lukáš o pouhých 97 hlasů.

V prvním kole si získal lidovec Patrik Kunčar hlasy dvaceti tří procent voličů. Druhému finalistovi důvěřuje více než 16 procent hlasujících. „Spousta lidí nebyla volit ani v prvním kole, senátní volby je nezajímají," komentuje volební účast Patrik Kunčar.

Protože jsou oba finalisté ze Slovácka, dá se předpokládat, že se rozhodne tam. Uherský Brod a okolí stojí většinou za svým starostou. Libor Lukáš sbírá zase velkou podporu na rodném Bojkovicku.

„V tom má Libor Lukáš výhodu. Já mám půlku rodiny v Nivnici nebo ve Vlčnově, ale tam se nevolí," směje se Patrik Kunčar s tím, že to ale bere sportovně. Oba tábory teď všemožně vyjednávají oficiální podporu pro své kandidáty.

Kandidáty podporují i osobnosti společenského života. K urnám mohou lidé zamířit, stejně jako minulý týden, dnes od 14 do 22 hodin. Zítra pak mohou volit od 8 do 14 hodin. Nový senátor by mohl být znám zítra už mezi 15. a 16. hodinou. Tentokrát však neobdrží lidé volební lístky do schránky, ale dostanou je až ve volební místnosti.

„Do středy si převzali volební lístky starostové obcí, kteří mají za úkol je doručit do volebních komisí," pověděl Tomáš Lang ze zlínského magistrátu, který volby organizuje.

Finálové volební lístky se tiskly v pondělí. Je jich celkem 210 tisíc kusů a tentokrát jsou žluté.

Doplňovací volby se v severní části Slovácka a jižní části Zlínska konají z důvodu zaniknutí mandátu senátora Tomia Okamury. Zvolením do Poslanecké sněmovny jeho senátorský mandát zanikl.