Po sečteních všech hlasů se vítězem prvního kola prezidentských voleb na Zlínsku stal Andrej Babiš, který obdržel hlasy 33,86 procent voličů. Těsně za ním se umístil Petr Pavel, který obdržel 32,14 procent hlasů. Třetí v pořadí skončila bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová se ziskem 14,62 %.

Čtvrtý skončil senátor a bývalý diplomat Pavel Fischer, který si vysloužil hlasy 9,93 % voličů. Následoval bývalý diplomat Jaroslav Bašta s 4,83 %, lékař a senátor Marek Hilšer (2,72 %), podnikatel Karel Diviš (1,31 %) a Tomáš Zima (0,55 %).

S pětiprocentním náskokem zvítězil ve Zlíně generál Petr Pavel (36,72 %) před druhým Andrejem Babišem (31,40 %). S velkým odstupem třetí se umístila Danuše Nerudová (14,39 %). Pavel Fischer získal 8,52 procenta hlasů, další v pořadí, Jaroslav Bašta si vysloužil hlasy 4,60 % voličů. Následoval Marek Hilšer se ziskem 2,49 %, Karel Diviš s 1,28 % a Tomáš Zima, který obdržel 0,56 % hlasů.

Zlínský hejtman Radim Holiš (vlevo) a primátor Zlína Jiří Korec.
Do druhého kola jde Pavel a Babiš. Co na to politici ze Zlínského kraje?

„Mě to nepřekvapuje, spíše naopak. Všichni favorizovali pana Pavla. Zlín vždy byl pravicový, tak jako většina velkých měst. Po desetileté antibabišovské mediální masáži to má Andrej Babiš strašně složité. Že je ve Zlíně druhý s těmi procenty je velice dobrý výsledek,“ komentoval výsledek voleb v krajském městě primátor Jiří Korec (ANO).

„Je skvělá zpráva, že ve Zlíně, Zlínském kraji i v celé České republice přišlo k volbám tolik lidí. Lidé zřejmě cítí, že doba je složitá a je čas u toho být. Na to, že je Petr Pavel v politice novou osobností, je jeho vítězství ve Zlíně dobrá práce. Druhé místo v rámci kraje také nepovažuji za špatný výsledek,“ řekl zlínský zastupitel Čestmír Vančura (Zlín 21).

Výsledek nepřekvapil, potěšila vysoká účast

Volební účast byla ve Zlíně 69,23 %. Právě velký zájem o první kolo voleb ocenil i Korec.

„Jsem strašně moc rád, že přišlo k volbám tolik lidí. Obzvlášť ve Zlíně je volební účast větší, než bylo v minulých prezidentských volbách. Výsledek si myslím, že je dle očekávání. Do druhého kola postupuje Andrej Babiš a Petr Pavel, což mě nepřekvapilo, výsledek jsem očekával,“ uvedl primátor.

Volby. Ilustrační foto
Průběh voleb ve Zlíně byl klidný. Strážníci řešili jen špatně vyvěšenou vlajku

Výsledek nepřekvapil ani bývalého hejtmana a současného starostu Vsetína a senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL).

„Výsledek je bez překvapení, protože vyhrály favorizované osoby. Myslím si ale, že ta soutěž je příliš mediální a není rovnocenná, neboť rozhodovaly především průzkumy veřejného mínění, což mělo za následek, že lidé nevolili podle toho, jak chtěli, ale spekulovali na to, aby jejich hlas nepropadl,“ sdělil Deníku Čunek.

„Jsem přesvědčen, že mediální zkratka kolem voleb výsledky de facto křiví a v zásadě vyhrává ten, kdo má nejvíce peněz na volby,“ doplnil.

Zlínsko pro Babiše

Ve městech na Zlínsku dominoval Andrej Babiš, kupříkladu Otrokovicích získal 40,04 procent. Bývalý premiér tam tak zvítězil s téměř dvanáctiprocentním náskokem před Petrem Pavlem (28,56 %). Podobně dopadly volby také v Napajedlích. Andrej Babiš tam získal 40,28 % hlasů, Petr Pavel 29,11 %.

Velkou podporu získal Babiš také ve Slavičíně, hlasovalo tam pro něj 39,16 % voličů. Téměř o deset procent více, než pro Petra Pavla (29,23 %). V Brumově-Bylnici zvítězil Andrej Babiš (37,30 %), následoval generál Pavel (26,63 %), na třetí příčku se v Brumově vyhoupl senátor Pavel Fischer (14,43 %).

Těsným výsledkem skončily volby v Luhačovicích. První Andrej Babiš tam získal 33,66 hlasů, Petr Pavel jen o necelé procento méně (32,73 %). Pro třetí Danuši Nerudovou hlasovalo 14,61 % voličů. K volebním urnám dorazilo v Luhačovicích více než 70 % oprávněných voličů, což ocenil tamní starosta Marian Ležák (PRO Luhačovice).

„Lidé ukázali, že to berou zodpovědně a není jim lhostejné, kdo bude hlavou státu. Udělali si čas a přišli hlasovat a to mě moc potěšilo,“ řekl Deníku Ležák.

Předseda hnutí ANO zvítězil i ve Valašských Kloboukách. Získal tam 33,35 % hlasů, druhý Petr Pavel 28,30 %. Třetí tam skončil Pavel Fischer (15,19 %), Danuše Nerudová čtvrtá (14,58 %).

Druhé kolo prezidentských voleb se uskuteční v pátek a sobotu 27. a 28. ledna.