„Všechny volební místnosti jsou již nachystány. Letos máme vydaných hodně voličských průkazů, takže čekáme vysokou volební účast,“ uvedla ještě v pátek dopoledne ze zlínského magistrátu koordinátorka voleb Michaela Dvořáková. 

Volební účast k 16 hodině ve zlínském volebním okrsku přesáhla 18 procent, informovala odpoledne Michaela Dvořáková. 

Podle ní se minulých parlamentních voleb v krajském městě účastnilo 64,05 procent voličů. Ti nejčastěji volili hnutí ANO, které ve Zlíně vyhrálo s 29,98 procent hlasů.

Vysokou volební účast hlásí Vysoké Pole

Do 17 hodiny přišlo k volebním urnám 25 procent oprávněných voličů. Volit tam přišli především mladí lidé okolo 35 let, informovala předsedkyně okrsku ve Vysokém Poli Žaneta Machů.

V Drnovicích lidé rozhodují nejen o kandidátech do Poslanecké sněmovny, ale hlasují také v referendu o obchvatu Drnovic. 

Letošní rozhodování voličů však není nijak jednoznačné, v mnoha případech dokonce ani členové jedné rodiny nemají shodný názor, kterou stranu do Parlamentu zvolí.

Pomohlo k tomu například i složení nové koalice KDU-ČSL, ODS a Top 09. Vždyť právě ve Zlínském kraji měli lidovci vždy silnou voličskou základnu. Jak jim však nové spojení může pomoci, či například uškodit, ukáží až první výsledky voleb. Stejně jako u spojení strany Piráti a hnutí STAN (Starostové a nezávislí).

„I když jsem se nemohl rozhodnout mezi těmito dvěma koalicemi, tak mi pomohla náhoda. Držel jsem tyto dva volební lístky v rukou a přišel můj dvouletý syn a začal mi brát jeden z nich, to rozhodlo. Jinak vážně nevím, které koalici bych to dal,“ usmíval se Petr Stojka ze Zlína.

Naproti tomu jasno měli zejména senioři.

„Minule jsem volila Babiše, teď to dám Okamurovi,“ znělo od nich nejčastěji. Stejně jako paní Ludmila Pavlásková ze Zlína. „Volila jsem ho, třeba to bude dobré, dcera ho volila taky,“ doplnila.

Na letošní parlamentní volby se stejně jako na každé jiné volby, připravovali i v 16. základní škole Okružní ve Zlíně Jižních Svazích. Zde se tradičně otevřely tři volební okrsky, 33. - 35.

„Všechny tři místnosti jsme vyklidili a náš pan školník je nachystal. Děti přišly jen o čtvrthodinu vyučování. Na všechny volby u nás se vždy těšíme,“ uvedla ředitelka tohoto školního zařízení Ivana Rejzková.