21:25 - KONEC ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ: Výsledky i reakce jsou známy, naše on-line zpravodajství končí. Děkujeme vám za pozornost. Další on-line zpravodajství (volební) vám přineseme už v polovině roku k volbě evropských poslanců.

20.33 - V Lopeníku a Zlámanci by musel o novém senátorovi rozhodnout los (více čtěte zde)

19.3 - Volební účast v Rudicích přitom byla velmi vysoká, také nadstandardní. Dosáhla 45,70 %, což je překvapivě více než v prvním kole volby

19:25 - Z VÝSLEDKŮ VOLEB (RUDICE): Rudičtí voliči si vítěze doplňovacích voleb do Senátu, jako nástupce Tomia Okamury, Patrika Kunčara nepřáli. Vyplývá to z výsledku voleb, který se zcela vymyká z průměru. Rudičtí voliči dali jasně přednost kandidátovi ODS Liboru Lukášovi. Hlas mu odevzdalo 91,12 % voličů. Pro lidoveckého kandidáta, a vítěze volby, hlasovalo jen 8,87 % obyvatel Rudic.

18:30 - Z VÝSLEDKŮ VOLEB (LOPENÍK): Voliči v Lopeníku nového senátora za Tomia Okamuru nevybrali. Tamních 28 odevzdaných hlasů (ze 155 na seznamu - volební účast 18,06 %) se totiž rozdělilo rovným dílem. Lidovec (a vítěz voleb) Patrik Kunčar, stejně jako občanský demokrat Libor Lukáš dostali stejným dílem po čtrnácti hlasech a získali tak každý 50 % platných hlasů. Pokud by tedy o novém senátorovi za obvod Zlín rozhodovali obyvatelé Lopeníku, volba by skončila plichtou.

S takovým případem počítá i zákon. O vítězi by tak nerozhodli voliči. "Ve druhém kole je zvolen ten, kdo získá nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů. V případě shody rozhodne los," píše se v zákoně § 76 odst.5 z. 247/1995 Sbírky.

16:35 – ZAJÍMAVOST (DOBRKOVICE): V Dobrkovicích přišlo volit 30 lidí z 233 zapsaných v seznamu. Volební účast tedy byla 12,88. Všech třicet lidí odevzdalo hlas lidoveckému kandidátovi Patriku Kunčarovi. Ten tak získal 100 % hlasů. Libor Lukáš (ODS) tak v Dobrkovicích ve druhém kole doplňovacích voleb dostal od voličů nulu. V kole prvním měl 4,08 %.

16:25 – REAKCE NA VÝSLEDEK VOLEB – LIBOR LUKÁŠ: Neúspěchem skončily doplňovací volby pro exhejtmana Zlínského kraje, občanskodemokratického kandidáta, Libora Lukáše. Volby bezprostředně po sečtení hlasů označil jen za jednu epizodu jeho politické kariéry.

„ Jsem zklamaný, že jsem nevyhrál, ale jsem bojovník. Na druhou stranu jsem získal o dva tisíce hlasů víc. Byla celá řada objektivních faktorů, které sehrály roli. Vítězi už jsem poblahopřál, že jako mladší politický matador měl úspěch, a doporučil mu, aby využil svůj mandát pro veřejnost. Už jsem nějakou dobu jako politik procházel různými volbami a toto je jen jedna epizoda, která je za mnou," uvedl pro Deník Lukáš.

16:15 – REAKCE NA VÝSLEDEK VOLEB – PATRIK KUNČAR: Doplňovací volby do Senátu na uvolněné místo po Tomiu Okamurovi (Úsvit), v obvodě Zlín, vyhrál přesvědčivě lidovecký kandidát, starosta Uherského Brodu, Patrik Kunčar. Bezprostředně po sečtení všech hlasů neskrýval radost. Je to pro mě osobně závazek a jsem příjemně překvapen, jak to dopadlo.

„Chtěl bych poděkovat, na prvním místě pánu bohu, o kterého jsem se vždy opíral, svojí manželce a celé mojí rodině i skvělému volebnímu týmu, jenž má velkou zásluhu na tom, že to dopadlo, jak to dopadlo. V neposlední řadě děkuji všem voličům a podporovatelům, kteří mě fandili a hodně podrželi. Velmi mě těší výsledek zejména v Uherském Brodě, který je jakýmsi potvrzením toho, že ta práce, kterou tady děláme, není zbytečná, a že ji lidi tímto způsobem ocenili.

Pro mě osobně je tento výsledek jakousi osobní satisfakcí, za to čím jsem si prošel po dobu volební kampaně, protože ne všichni soupeři soupeřili čestně. Sociální demokracie tady s exstarostou Kryštofem se uchýlila k nechutným pomluvám o mně, které úspěšně šířili po celém kraji, což mi potvrdilo mnoho starostů. Jsem rád, že se lidé oblbnout nenechali a neuvěřili těm pomluvám a naopak mi masivně vyjádřili svou podporu, za což jim velmi děkuji," uvedl pro Deník nový senátor Patrik Kunčar.

Jedním z prvních, kteří Patriku Kunčarovi telefonicky blahopřáli, byl i poražený protikandidát Libor Lukáš, pro něhož byl výsledek druhého kola voleb do Senátu zklamáním. „Ale řekl, že mi vítězství přeje a konstatoval, že každá hra má své vítěze a poražené," prozradil novinářům Patrik Kunčar.

15:50 – UHERSKÝ BROD – KONEČNÉ VÝSLEDKY: Broďané ve druhém kole silně podpořili svého starostu Patrika Kunčara, přednost před kandidátem ODS Liborem Lukášem, mu tady dalo 41,32 % oprávněných voličů. Lukášovi hlas odevzdalo 26,63 obyvatel Uherského Brodu. Nejsilnější podporu vyjádřili voliči v Brodě Kunčarovi v tamním okrsku číslo 14, kde získal podporu 90,66 % voličů. V Uherském Brodě přišlo k volebním urnám ve druhém kole doplňovacích voleb do Senátu za Tomia Okamuru celkem 21,49 % voličů. Jen o málo méně než v kole prvním (24,99 %).

Patrik Kunčar (KDU-ČSL) si se svým týmem symbolicky přiťukl po vítězství v prvním kole doplňkových voleb do Senátu PČR.

15:30 - KDO JE PATRIK KUNČAR: Nový senátor Patrik Kunčar se narodil 27. února 1973 v Uherském Hradišti. Od roku 2006 je uherskobrodským zastupitelem, od roku 2010 pak starostou Uherského Brodu. Je členem KDU-ČSL. V letech 1987 až 1991 absolvoval Gymnázium J. A. Komenského v Uherském Brodě a v letech 1991 až 1992 studoval na tehdejší Fakultě technologické Vysokého učení technického v Brně, která byla umístěna ve Zlíně (studia nedokončil).

Vysokoškolské vzdělání si doplnil v letech 2010 až 2013 oborem andragogika na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze, kde získal titul Bc. Pracoval jako technický pracovník v České zbrojovce Uherský Brod (1994 až 1995), jako technik v Geodetické kanceláři Bánov (1995 až 2001) a jako geodet ve společnosti Geomma, s.r.o. (2001 až 2010). Působí také ve Svazu měst a obcí ČR (v předsednictvu komory měst) a je členem představenstva Slováckých vodáren a kanalizací a.s. V letech 2010 až 2013 byl předsedou sdružení města a obcí Uherskobrodsko. Patrik Kunčar je ženatý a s o čtyři roky mladší manželkou Markétou Kunčarovou má tři syny - Jakuba (* 1998), Jonáše (* 2001) a Michaela (* 2003).

15:22 – KONEČNÉ, CELKOVÉ VÝSLEDKY: Je sečteno. Vítěz je znám. Na uvolněné místo v Senátu po Tomiu Okamurovi, za volební obvod 80, usedne kandidát KDU-ČSL, starosta Uherského Brodu, Patrik Kunčar. Hlas mu ve 140 okrscích obvodu, včera a dnes, ve druhém kole doplňovacích voleb přišlo odevzdat 63,16 % oprávněných voličů. Druhý skončil občanský demokrat, exhejtman Zlínského kraje, Libor Lukáš. Tomu svůj hlasovací lístek vhodilo do volební urny 36,83 % voličů v části Zlínska a Uherskohradišťska. Volební účast ve druhém kole byla tradičně nižší než v kole prvním. Tentokrát si cestu k volbám udělalo jen 16,36 % voličů. Před týdnem jich bylo znatelně více – 23,33 %.

15:10 – OTROKOVICE – KONEČNÉ VÝSLEDKY: Přesně opačná situace je po sečtení 100 % odevzdaných hlasů v Otrokovicích. Tady přesvědčivě zvítězil kandidát lidovecké strany Patrik Kunčar. Hlas mu ve druhém kole voleb přišlo odevzdat 77,55 % Otrokovičanů. K volbám se jich včera a dnes dostavilo jen 9,56 %, což je opět velký rozdíl oproti Bojkovicím, tentokrát opačným směrem. Volební účast je výrazně pod celkovým průměrem (cca 16 %). Občanskodemokratickému kandidátovi Liboru Lukášovi přišlo svou podporu vyjádřit v Otrokovicích 22,44 % oprávněných voličů.

15:00 - BOJKOVICE – KONEČNÉ VÝSLEDKY: V Bojkovicích, tradiční baště ODS a Libora Lukáše, voliči trend potvrdili. Zvítězil s vysokým náskokem, hlas mu odevzdalo ve druhém kole doplňovacích voleb do Senátu, 74,28 % voličů. Lidovecký kandidát Patrik Kunčar tady získal jen 25,71 %. Volební účast v Bojkovicích ve druhém kole byla 31,83 %. Tedy vysoce nad souhrnným průměrem, který se momentálně pohybuje kolem 16 %. Sečteno je celkově už 95 % hlasů.

14:45 - PRŮBĚŽNÉ VÝSLEDKY + REPORT: 45 minut po skončení volem je sečteno přes tři čtvrtiny hlasů. Stále suverénně vítězí Patrik Kunčar (KDU-ČSL), před Liborem Lukášem (ODS). Kunčarovi zatím patří vítězný post s 62,77 % hlasů. Kandidáta ODS upřednostnilo ve druhém kole doplňovacích voleb do Senátu ve volebním obvodě 80 na Zlínsku a Slovácku 37,22 % voličů.

Lidovecký kandidát Patrik Kunčar sleduje průběžné výsledky ve své kanceláři. Není tam sám. Společnost mu dělá několik novinářů, kteří očekávají konečné výsledky společně s ním. Občanskodemokratický kandidát se momentálně nachází na kongresu své strany v Olomouci, kde byl novým předsedou ODS podle očekávání zvolen exministr školství, poslanec Petr Fiala. Dostal 437 hlasů. Porazil europoslance Edvarda Kožušníka, který získal 32 hlasů, a místopředsedkyni Miroslavu Němcovou s 66 hlasy.

14:25 - PRŮBĚŽNÉ VÝSLEDKY: Necelé půl hodiny po skončení druhého kola doplňovacích voleb je sečteno téměř 11 % všech hlasů. Volební účast mírně vyskočila na prozatímních 13,36 %. Stále s obrovským náskokem vítězí lidovecký kandidát Patrik Kunčar s 65,36 %. Občanský demokrat Libor Lukáš má zatím 34,63 %. Pro upřesnění sečteno je 15 okrsků ze 140. Voliči rozhodovali, kdo nahradí v Senátu Tomia Okamuru.

14:23 - FAKTA: Volební obvody do Senátních voleb jsou oproti ostatním volbám specifické místním rozložením. Nekopírují totiž standardní územní celky, etnografické či historické rozdělení. Například volební obvod 80, kde se ve druhém kole – včera a dnes - vybíral nástupce Tomia Okamury, je tvořen jižní částí okresu Zlín ohraničenou na severu Tlumačovem, Otrokovicemi, Tečovicemi, Oldřichovicemi, Karlovicemi, Lhotou, Bohuslavicemi u Zlína, Březnicí, Březůvkami, Provodovem, Horní Lhotou, Slopným, Loučkou, Haluzicemi, Vlachovicemi, Brumovem-Bylnicí a severní částí okresu Uherské Hradiště ohraničenou na jihu obcemi a městy Lopeník, Bánov, Uherský Brod, Drslavice, Hradčovice, Nedachlebice, Bílovice, Toporná, Babice, Sušice, Traplice a Jankovice. Řada lidí takové dělení volebních obvodů nechápe. „Ministerští úředníci potřebovali rozdělit obvody tak, aby měly přibližně stejný počet voličů. Po pravdě k rozdělení došlo po prostém pohledu do mapy, aniž by kterýkoliv úředník řešil historické rozdíly," pokusila se pro Deník osvětlit Alena Gajdůšková, první místopředsedkyně Senátu.

14:16 – PRŮBĚŽNÉ VÝSLEDKY. Čtvrt hodiny po uzavření volebních místností jsou sečteny první dva okrsky ze 140 (ve volebním obvodě 80). Volební účast je zatím podle očekávání velmi nízká – 10,45%. Vítězí lidovec Patrik Kunčar s 67,91 % hlasů. Libor Lukáš (ODS) má 32,08 %.

14:00 – Volební místnosti jsou uzavřeny. Hlasy odevzdány. Druhé kolo doplňovacích voleb do Senátu ve volebním obvodě číslo 80, který zahrnuje část Zlínska a část Slovácka, skončilo. Voliči vybírali včera a dnes ze dvou postupujících z prvního kola. Těmi byli občanský demokrat Libor Lukáš a vítěz kola prvního, lidovec Patrik Kunčar. Volební účast se očekává nízká. Vítěz, který bude znám už pravděpodobně do 16. hodiny, možná dříve, usedne v Senátu na místo Tomia Okamury, kterému zanikl senátorský mandát, když byl na podzim v předčasných volbách zvolen do Sněmovny. Výsledky a reakce vítěze a poraženého pro vás sledujeme on-line.

Voliči vybírali ve druhém kole doplňovacích voleb, nástupce Tomia Okamury.

Tomu senátorský mandát zanikl poté, co byl na podzim loňského roku v předčasných volbách zvolen do Parlamentu. (Okamura: Neslíbil jsem, že budu šest let senátorem)

Voliči si v druhém kole vybírali ze dvou kandidátů na senátora, Patrika Kunčara (KDU-ČSL) na snímku vlevo a Libora Lukáše (ODS). 

Zleva: Patrik Kunčar (KDU-ČSL), Libor Lukáš (ODS).

Z prvního kola, které se konalo v pátek a sobotu minulý týden, z devíti kandidátů postoupili dva s největším ziskem hlasů. Voliči tak nyní do volební urny vhazují hlas pro občanského demokrata Libora Lukáše, který před týdnem skončil druhý se ziskem 16,52 %, nebo pro lidovce Patrika Kunčara, který se stal s 23,36 % hlasů suverénním vítězem prvního kola.

Volební účast v prvním kole byla poměrně nízká – k urnám přišlo 23,33 % oprávněných voličů. Očekává se, že v kole druhém bude počet těch, který se dostaví do volebních místností, znatelně nižší. 

Zde jste mohli sledovat ON-LINE průběh prvního kola voleb do Senátu Parlamentu ČR