Jak se změní náměstí Míru ve Zlíně, rozhodne nová politická garnitura. Možnosti jsou široké. Například parkování pod zemí

Stávající 1. náměstek primátorky Martin Janečka v rozhovoru pro Deník říká, že by nebylo špatné zeptat se na názor místních obyvatel například formou několika návrhů a referenda.

„Využití prostoru na náměstí Míru, kde je dnes park s fontánou, je pro Zlíňany citlivé téma. Až na posledních třicet let bylo přitom vždy zastavěné. O přeměně náměstí se však v následujícím volebním období diskutovat bude. Musí získat nějakou tvář,“ míní Janečka.

Sám je názoru, že by každé náměstí mělo být uzavřené. Kromě toho je propagátorem myšlenky, že by se prostor pod náměstím dal využít k parkování vozidel.

Budou auta parkovat pod zemí?

Jak se dívají na tyto vize zlínští architekti? Dagmar Nová i Ivan Bergmann by byli jednoznačně pro místa na stání pod zemí. „Je to trend, který můžeme vidět všude v Evropě. Vyřešili bychom parkování a v Bartošově ulici by tak vznikla pěší zóna,“ vysvětlila hlavní architektka města Nová.

Také Bergmann je pro využití plochy pod náměstím. „Mohla by tam vzniknout i dvě podlaží pro odstavení vozidel,“ zauvažoval architekt. Osobně by byl také pro zastavění současného odpočinkového místa na náměstí. „Vrátilo by se tak do své původní intimní velikosti. Navíc, třídu Tomáše Bati je potřeba od centra odklonit,“ míní Bergmann.

Vyhrajte lístky naLebeda festival v Rudimově

Vyhrajte 3 x 2 volné vstupenky na Lebeda festival v Rudimově na Slavičínsku, který se koná 30. a 31. července.

Více informací o festivalu a soutěži zde!

Vyhrajte vstupenky na koupaliště do Otrokovic

Vyhrajte 10 x 2 celodenní vstupenky na Městské koupaliště v Otrokovicích, které je do soutěže poskytlo.

Více informací o koupališti a soutěži zde!

Jeho kolegyně Nová na případnou přeměnu plochy jednoznačný názor nemá. „Vyřešila by to jistě architektonická soutěž. Jednou už jsme ji vyhlásili, ale někdejší návrhy zabíraly poměrně dost plochy. Proto z toho sešlo,“ objasnila Nová.

Oba projektanti se shodují v tom, že pokud by na místě stávajícího parku nějaká budova vyrostla, nemůže v ní být cokoliv. „Nachází se na veřejném prostranství, takže by to měl být objekt občanské vybavenosti – tedy galerie, prodejny nebo třeba byty. Měl by zkrátka žít. Rozhodně by tam neměla být třeba banka,“ poznamenala architektka. Podobně jako Bergmann je názoru, že by šlo zástavbu zkombinovat se stávajícím parkem. „Kdyby byla nová budova vyřešená formou atria, mohla by být průchozí a o oblíbené odpočinkové místo by například maminky s dětmi nepřišly,“ doplnil projektant.

Upozornil, že město by si mělo v případě uskutečnění záměru každopádně stanovit podmínky prodeje nebo pronájmu plochy tak, aby mělo možnost ovlivnit využití objektu. „U investora také nesmí převážit touha po zisku nad funkcí reprezentační,“ zdůraznil Bergmann.

Ludmila Balharová a její otec Jan jsou zlínští patrioti. Přestože zástavbu v místě dnešního parku pamatují, osobně by pro ni dnes asi nehlasovali. „Záleží, co by se tam postavilo za budovu. Ale asi bychom tam nechali odpočívadlo. Nám se to líbí tak, jak to je,“ shodli se otec s dcerou. Co se týče parkování pod zemí, nechávají posouzení na odbornících. Sami si jej ale zatím v reálu představit nedokážou.

Anně Mahdalové by se líbilo na náměstí atrium. „Pamatuji si historické fotografie a jsem pro to, aby se náměstí vrátilo do své původní podoby. Skloubení s parkem by bylo milým kompromisem,“ míní obyvatelka krajského města.