Zatímco samotná stezka, která měří přes pět kilometrů, je již po čtrnácti dnech hojně využívaná i běžnými turisty, handicapovaní lidé mají problém se do Vizovic vůbec dostat.

„Byl jsem svědkem toho, jak si pán na vozíku stěžoval na špatnou dopravní dostupnost do Vizovic," vzpomíná pětatřicetiletý Vojtěch Přibyl ze Zlína. Některé vlaky a hlavně autobusy totiž nejsou pro vozíčkáře přizpůsobeny.

„Opravdu nemůžeme zaručit, že na dané trase budou jezdit bezbariérové autobusy. Je jich málo a pravidelně se během dne vystřídají na několika linkách," konstatoval ředitel osobní dopravy ČSAD Vsetín Oldřich Holubář. Dopravce vlastní přibližně dvě stě autobusů, z toho je pouze na dvacet pět bezbariérových. Občané navíc nepoznají, které autobusy jsou bezbariérové a které ne.

Spoje nejsou v řádech značeny

„V jízdních řádech tyto autobusy nejsou prozatím nijak speciálně značeny. Jakmile zvýšíme počet těchto bezbariérových autobusů, jistě je zaznačíme i do jízdních řádů," informoval dále Oldřich Holubář. Podle vedoucího zlínské provozovny ČSAD Zdeňka Paštěky je to však běh na dlouhou trať. „Zažádali jsme o dotace. Do dvou let by měl mít vozový park dalších sedmnáct nových autobusů," informoval Zdeněk Paštěka.

Někteří handicapovaní občané si však myslí, že už je příliš pozdě. „Jsou to pouze lokální výmluvy. Je zajímavé, že severní Morava má bezbariérovou dopravu zvládnutou. Mrzí mě, že se to řeší až teď," uvedl statutární zástupce Centra pro zdravotně postižené Zlínského kraje Roman Herink.

České dráhy jsou na tom o něco lépe. Na trase Zlín Vizovice sice jezdí ve velké většině bezbariérové vozy třídy RegioNova, problém však spočívá v nástupu do vlaku. „Bohužel stav nástupiště nedokážeme ovlivnit. Na této trase je to opravdu problém. Lze to řešit asistenční službou," informovala mluvčí Českých drah pro oblast Moravy Kateřina Šubová.

Když se ohlásí, pomohou do vozu

Vozíčkář se tedy musí předem ohlásit, aby pro něj byla včas připravena pomoc, která mu ulehčí nástup do vlaku. „Na této trase také jezdí starší osobní vlaky. Pokud zavolá handicapovaný člověk předem, jsme schopni zajistit pro tento spoj bezbariérový vůz," dodala Kateřina Šubová.

Předseda Klubu českých turistů Miloslav Vítek byl strůjcem nápadu zřídit speciální stezku. Projekt připravoval se svými kolegy a vzniklého problému si je také vědom.

„Samozřejmě že mě to také mrzí. Prostředky pro stezku jsme sháněli z posledních sil," uvedl Vítek. Je přesvědčen o tom, že se s dopravci jistě domluví. „Je potřeba nastalý problém řešit. S dopravci jsme již spolupracovali a komunikace je s nimi dobrá. Jistě to dobře dopadne," ujišťoval.

Handicapovaní občané se prozatím budou muset dopravit do Vizovic po vlastní ose. Stezka začíná za městským úřadem.

Na stezce dlouhé přes pět kilometrů najdou návštěvníci řadu odpočívadel, kde mohou načerpat novou energii a kochat se krásami přírody v okolí Vizovic.

JAKUB SCHMID