Lehký Trilobit s odpruženým rámem a speciálními tlumiči nárazů umí spoustu věcí. „Jeho spodní část je možné jednoduše vyměnit. Kolečka lze zaměnit za in-liny, za brusle na sledge hokej nebo za lyži, případně celý vozík snadno přeměnit na bicykl,“ vysvětlil čtyřiadvacetiletý student Jan Škola z fakulty multimediálních komunikací (FMK), který se nejvýrazněji na jeho návrhu podílel.

Autoři originálního stroje už s návrhem překročili hranice a prezentovali jej i v kanadském Vancouveru.

S nápadem postavit invalidní vozík pro aktivní sportování přišel ředitel Ústavu tělesné výchovy UTB Zdeněk Melichárek a Roman Herink z humanitárního sdružení Handicap Zlín. Ti ke spolupráci přizvali vedoucího Ateliéru průmyslového designu UTB Pavla Škarku, který svým studentům zadal úkol design vytvořit. Vývoj vozíku začal na konci roku 2007.

Představení návrhu na paralympiádě ve Vancouveru, který už získal ocenění Design Cabinetu CZ a Národního technického muzea v rámci Národní ceny za studentský design 2008, umožnil projekt FMK. Firmu Pars Komponenty nyní čeká výroba jeho prototypu. „Je pro handicapované lidi, kteří jsou pořád svým způsobem na okraji společnosti. Tento vozík by je mohl zase o něco více přiblížit k plnohodnotnému životu. Naše společnost udělá kromě prototypu i mechanické a bezpečnostní zkoušky, a stroj tak bude připraven pro sériovou výrobu,“ sdělil ředitel firmy Břetislav Gallas.

Konečná cena vozíku zatím není známa, odvíjet se bude údajně od použitého materiálu i případného objemu výroby.