Například ve Zlíně, kde se obyvatelé velkých sídlišť takřka perou na parkovištích o každé volné místo, je dohání odstavený vrak až k šílenství.

„O tomto problému víme a věnujeme jejich vyhledávání značnou pozornost. Například jen v uplynulém roce jsme zadokumentovali jeden takový vrak v průměru každý třetí den. O všech vozech informujeme odbor dopravy zlínského magistrátu,“ podotkl zástupce ředitele zlínských strážníků Pavel Janík.

I další města proti tomuto nešvaru bojují.

„Máme vyčleněného strážníka, který vyhledává vraky a snaží se jejich majitele přimět k tomu, aby je odstranili. A zatím se nám to daří úspěšně. V minulosti jsme měli ve městě takřka stovku vraků, nyní jich zde máme tak tři desítky,“ potvrdila mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Radnice se pak snaží i s pomocí policie dohledat majitele vozů.

„Pokud vůz nemá registrační značku, musíme jeho majitele požádat o jeho odstranění prostřednictvím úřední vývěsky. Pak má na to dva měsíce. Jestli tak neučiní, musíme vůz odstranit na náklady města. Ty ale pak zpětně můžeme po vlastnících aut vyžadovat,“ upozornila mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková.

Takřka už půl roku trápí odstavené auto i obec Březnice na Zlínsku. Jejímu starostovi Josefu Hutěčkovi už došla trpělivost a o pomoc požádal policii.

„Auto je bez registrační značky a doposud se k němu nikdo nepřihlásil. Policie nám přislíbila, že pokud nikdo nebude reagovat na výzvu, aby si auto odvezl, vyhledá nám majitele podle čísla motoru. Když pak ani on auto neodveze, odtáhneme ho sami, ale samozřejmě náklady budeme po něm vymáhat,“ konstatoval starosta.

S podobným problémem se ještě do minulého týdne potýkaly také Bohuslavice u Zlína.

I tam obec hyzdil více než půl roku vrak vozu, který stál opuštěný před tamním hostincem. Auto tak často zlákalo nejednoho návštěvníka hospody, který si do něj při návratu domů v pozdních nočních hodinách s chutí kopl.

„S pomocí policie se nám nakonec podařilo zkontaktovat majitele, který si ho nakonec odvezl,“ oddechla si starostka obce Jana Puškáčová.

Vrak se na silnice odstavovat nesmí. To přímo říká zákon. A každý, kdo ho porušuje, riskuje třísettisícovou pokutu.

„Auta lze odvézt do sběren nebo využít akce, kterou pořádáme dvakrát do roka. Stačí vůz dopravit na určené místo a firma už si zajistí jeho odvoz sama. Pokud je vůz kompletní, tedy s motorem a převodovkou, je to zdarma,“ vysvětlila Masaříková.