Za poslední rok se jich zde narodilo celkem 17. „Rodí se čím dál více dětí, že bychom loňskými výbuchy zanikli, tak to tedy ne," usmívá se matrikářka obce.

Naopak, život se zde po výbuších muničních skladů v říjnu a prosinci loňského roku nezastavil a Vlachovičtí vzkazují: My se nevzdáme. Jak se jim žije rok po událostech, které jim obrátily život naruby? Co je například stále trápí? Právě nyní se jim naskýtá jedinečná možnost svěřit se prezidentu České republiky Miloši Zemanovi, ten navštíví areál muničních skladů ve čtvrtek 15. října.

„Je dobře, že pan prezident má o nás zájem a že se sem za námi přijede podívat. Pro občany to bude plus, že se na ně nezapomíná," komentoval návštěvu prezidenta Ludvík Matula.

Jedním z témat, která místní trápí a na která chtějí slyšet odpovědi, je například klesající hodnota jejich nemovitostí.

„Naše domy nyní ztratily na své hodnotě, kdybychom je chtěli prodat, dostaneme za ně polovinu," je slyšet výtky místních obyvatel.

Oni, ale i firmy a organizace dotčených obcí si také stěžují na to, že také dosud nebyli žádným způsobem odškodněni. Podle nich stále neznají viníka, po kterém by mohli případnou škodu vymáhat.

„Může za to nedostatečná legislativa, která odškodnění neřeší. Žádejte škodu po viníkovi, zní ze strany státu," vysvětluje starosta Zdeněk Hověžák. Odpovědnost tak nad celým areálem měl podle něj převzít stát.

Jedním z obyvatel, kteří kvůli výbuchům muničních skladů museli prožít dvakrát evakuaci, byla i pětasedmdesá­tiletá Marie Pavelková z nedaleké Lipové. Když byla společně s dcerou evakuovaná podruhé, měla strach zejména o jejich hospodářská zvířata, ale nejen o ně.

„Pamatuji si, že moc příjemné to nebylo. Ani jsme nevěděly, co se děje," vzpomíná po roce na prožité události.

„Jak něco bouchne, tak si říkáme, co zase bude," komentovala situaci po roce. Také ona se nedočkala žádného odškodnění. Při druhé evakuaci byly mimo domov tři dny.

„Kráva měla pak zánět vemene, protože ji nikdo nedojil, museli jsme volat veterináře," připomněla seniorka.

Rok, který uplynul od explozí munice, také okomentovala příznivkyně petičního výboru Hana S. Petici za odvoz nebezpečného materiálu a munice sepsali obyvatelé Vlachovic-Vrbětic 25. října loňského roku a podepsaly ji tisíce lidí. Dostala se až do Poslanecké sněmovny.

„Mám pocit, že se za ten rok vůbec nic nezměnilo. Stále nejsme informováni o aktuální situaci. Často tady projíždějí vozidla armády anebo létá vrtulník a my nevíme proč a co se zrovna v této situaci děje. Necítíme se tady bezpečně. Znervózňuje nás to," vyjmenovala některé starosti Vlachovických podporovatelka petičního výboru.

„V každém případě si přejeme, aby z celého areálu zmizela munice i vše, co se týká firmy Bochemie," připomněla ještě cíl jejich petice.

"Lidé z dotčených obcí si na den, kdy bude munice odvezena, budou muset ale počkat nejméně do začátku příštího roku. Z osmadvaceti skladů odvezlo munici do dnešního dne celkem 403 nákladních vozidel. Odvoz bude pokračovat nejméně do prvního čtvrtletí příštího roku," uvedla za zlínskou policii mluvčí Monika Kozumplíková.

Dodala, že teprve až budou sklady zcela vyčištěny, budou moci kriminalisté začít s ohledáním místa činu.

„Což může trvat týdny, ale i měsíce," zmínila mluvčí