Tři objekty, které v areálu má VTÚVM byly v minulosti rekolaudovány a zabezpečeny dle zákona. Budova, kde se budou granáty vyrábět je oplocena dvoumetrovým plotem se dvěma řadami ostnatého drátu, chráněna kamerovým systémem, zamřížovanými okny.

Obec Vlachovice - Vrbětice na Zlínsku, 22. dubna 2021.
Výroba granátů ve Vrběticích? Slíbili jste, že už nikdy, připomínají lidé

Nad zákonný rámec je zevnitř zajištěna seskokovými čidly na stropech, pohybovými čidly, kamerovým systémem nebo elektronické snímače v oknech nebo dveře, které zabezpečují proti vniknutí.

Vnitřní prostory určené k výrobě jsou rozděleny na jednotlivé kóje. V případě mimořádné události tak zůstane detonace pouze v jedné místnosti a nepřenese se do celého objektu.

Hasičí zasahují u výbuchu muničních skladů ve Vrběticích, říjen 2014. Ilustrační foto
Povel k ústupu ve Vrběticích zachránil životy, vzpomíná hasič

Po vyrobení a kontrole, budou granáty převezeny koncovému uživateli – Armádě České republiky. Ve Vrběticích by se měly zdržet maximálně jeden měsíc.

Starosty budeme pravidelně informovat

Už v pondělí 30. ledna proběhlo první setkání se starosty okolních obcí. Tyto schůzky by se měly realizovat s půlroční pravidelností. Starostové se budou moci do výrobního objektu podívat.

"Chceme starosty jasně informovat, že se zde neděje nic nad rámec toho, co nám bylo schváleno," uvedl Frejlich. V plánu je také setkání s hejtmanem kraje.