Město Zlín zřizuje pětadvacet školek. K dispozici je tak zdejším rodičům téměř devětasedmdesát tříd o celkové kapacitě 2240 míst.

„V současné době jsou všechny plně obsazeny, přestože se otevírá od září nová třída v Mateřské škole na ulici Budovatelské. Aktualizovaný stav volných míst však budeme znát počátkem září,“ sdělila mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková.

Podle ředitelky MŠ Slovenská 3660 Jany Kouřilové se však jen mimořádně stane, že dítě na začátku roku do školky nenastoupí.

„Je to skutečně ojedinělé. Dojde k tomu pouze tehdy, kdy si rodiče dají přihlášku do více školek. Jelikož ale mezi sebou komunikujeme, řešíme to předem,“ podotkla Kouřilová.

Počet dětí ve věku od tří do šesti let přitom rok od roku roste. Ještě ve školním roce 2005/2006 jich navštěvovalo zlínské mateřinky asi devatenáct set padesát, což je o dvě stovky méně než nyní.

„Pokud bude třeba, otevře město další třídu pro příští školní rok navíc,“ uvedla mluvčí Masaříková.

Plné stavy totiž hlásí také soukromé školky ve městě – Sluníčko, Kačka a Montessori. A to přesto, že tamní pobyt dětí vyjde rodiče o několik tisíc dráž než v mateřských školách městských.

„Jak dětí přibývá, zájem stoupá. Můžeme však podle hygienických norem přijmout dětí pouze dvacet,“ objasnila například ředitelka MŠ Sluníčko Jaroslava Kostková. Rezervace má prý už na dva roky dopředu.

Přihlášky na příští školní rok eviduje také MŠ Osvoboditelů v centru Zlína, která má šest tříd. „Nejlepší pojistkou je podat žádost buď rok předem nebo v lednu, v únoru. Kdo si vzpomene v květnu, má holt smůlu,“ připustila zástupkyně ředitele Jana Tkadlecová.

Na to letos doplatila i matka Eva Michaličková.

„Nevěděla jsem, že je problém umístit dítě do školky, jelikož mám kromě tříleté dcery dvacelileté kluky,“ svěřila se.

Jelikož nestihla včas podat do mateřinek přihlášku, neví, zda se bude moci vrátit v listopadu na slíbené místo v zaměstnání. „Doufám, že se něco uvolní,“ dodala Michaličková.

Zlínská radnice připouští, že někteří rodiče zřejmě místo ve školce pro své dítě nenajdou. Oponuje však tím, že v loňském roce nebyla kapacita zcela zaplněna.

„Není možné zřizovat a provozovat mateřské školy, ve kterých budou poloprázdné třídy. Obec již ze svého rozpočtu nese náklady na vzdělávání v posledním ročníku mateřské školy, které je ze zákona poskytováno bezúplatně,“ vysvětlila Masaříková.

Dodala, že se přesto snaží uspokojit co největší počet zájemců a proto otevřelo město v posledních třech letech již čtvrtou novou třídu. „Nemalé prostředky vynakládáme potom i na investice, opravy a samotný provoz jednotlivých mateřských škol,“ dodala mluvčí.