O nové vyhlášce, která má běžné hrací automaty vymýtit, mají zastupitelé rozhodnout už koncem května. Nástup terminálů ale ovlivní jen stěží.

„Můžeme dělat jen to, co nám zákony dovolí a doufat, že se změní. Pokud se totiž podnikatelé v našem městě rozhodnou pro pořízení hracích terminálů, nemůžeme s tím v podstatě nic udělat,“ připustila vsetínská starostka Květoslava Othová.

Klasické automaty mají podle záměru města zmizet do konce letošního roku hlavně ze Smetanovy ulice a okolí všech škol.

Právě o to bojovalo také občanské sdružení Občané proti závislostem. Nicméně nový předpis, který radnice připravuje, je právě na terminály, jež stávající loterijní zákon nepotírá, krátký.

Členové sdružení jsou proto z nenadálého vývoje situace znepokojeni. „Masivní obměny výherních přístrojů se skutečně obáváme,“ potvrdil místopředseda sdružení Petr Verosta „Máme informace, že ministerstvo financí je v současné době zavaleno žádostmi o povolení výherních terminálů v takové míře, že je ani nestačí vyřizovat,“ řekl dále Verosta.

Podle jeho slov se při povolování ministerští úředníci pouze ptají představitelů obcí, zda konkrétní terminál v určité lokalitě nenaruší veřejný pořádek. „Pokud město či obec dostatečně vysvětlí, že narušuje, může od povolení upustit,“ doplnil Verosta.

Místním samosprávám také vadí, že z terminálů do jejich rozpočtů nepůjde ani koruna. Jejich provoz totiž povoluje přímo ministerstvo financí.

Na novou hrozbu upozorňují také psychologové. Terminály jsou totiž pro notorické hráče daleko nebezpečnější. „Není potřeba drobných mincí, ale můžete do nich vhazovat papírové bankovky a prohrajete rychleji a víc,“ popsal pro ČT 24 psycholog Petr Šmolka.

Loterijní zákon, který v Česku pravidla podnikání v hazardu upravuje, vznikl v roce 1990 a během uplynulých let, kdy se objevily právě terminály či sázky přes internet, se nijak výrazně nezměnil.