„Smyslem kampaně, která každoročně probíhá jako součást Evropského týdne mobility, bylo upozornit na problémy, s nimiž se dnes a denně lidé s postižením setkávají,“ uvedla mluvčí města Eva Stejskalová.

Návštěvníci Dne bariér v nás a kolem nás si tedy mohli na vlastní kůži vyzkoušet, že život v absolutním tichu, chůze se zavázanýma očima a orientace jen pomocí slepecké hole či jízda na vozíku není nic příjemného ani pro zdravého člověka. „Už to znám, protože máme ve třídě děvče na vozíku. Ale je to strašně náročné na ruce. Celé paže mě bolí,“ svěřila se Marika Štěpánová, která si jízdu na vozíku před radnicí vyzkoušela. Podobně reagovali i další.

„Nebýt asistenta, tak se do výtahu na městském úřadu ani nedostanu. Přišlo mi to strašně malé,“ popsala Eva Orságová. Právě uvědomit si tyto potíže a tím přispět k jejich odstranění je hlavní důvod, proč organizátoři tuto akci již popáté připravili. „Pro nás je například špatný nájezd na chodník maličkost, ale pro vozíčkáře je to nepřekonatelná překážka. Lidé si to musí sami vyzkoušet, aby si to uvědomili,“ vysvětlil Libor Podešva, ředitel Základní školy Integra, která se dlouhodobě zabývá společným vzděláváním dětí zdravých s dětmi s postižením.

Den bariér v nás a kolem nás však není jediná činnost Základní školy Integra směrem k odstraňování bariér. Například vloni byl i díky aktivitě jejích představitelů a zástupců vsetínské radnice vybudován bezbariérový vstup do hlavní budovy vsetínské pošty, teď soustřeďují svoji pozornost i na další objekty. „V současné době je to otázka bezbariérového vstupu do veřejných budov jako je policie či dům kultury, úpravy parkovišť, chodníků a komunikací a podobně,“ řekl Podešva. „Naším cílem je s pomocí evropských dotací vybudovat bezbariérové město,“ uzavřel vsetínský místostarosta Jaromír Kudlík.⋌