Před tehdejší kavárnou Moravia, kde je nyní pizzerie, se to v sobotu hemžilo lidmi v dobových, převážně vypůjčených kostýmech. „Společně s elegantními klobouky, okuláry, kníry, plnovousy, šviháckými holemi a decentními paraplíčky je tyto propriety často změnily k nepoznání,“ sdělil mluvčí meziříčské radnice Josef Benešs tím, že než došlo ke slavné rekonstrukci, čtrnáct postav, které se na historickém snímku podařilo identifikovat, se prostřednictvím vtipných monologů představilo.
Odhadem dvě stovky přihlížejících diváků se mohly seznámit s Masarykem, jeho osobním přítelem a lékařem Janem Bohuslavem Kraiczem, pozdějším starostou Františkem Chrastinou, jenž o sedm let později zrušil Masarykovo čestné občanství, i s obecním strážníkem Antonínem Hermanem. Hlavní role se proti původnímu předpokladu neujal starosta Jiří Částečka, nýbrž bývalý herec místního Divadla Schod Lubomír Gruber. „Dostaví se jako starosta sousední obce Velká Lhota Josef Skalka, který na snímku chybí, protože mohutně oslavoval Masarykovo volební vítězství,“ vysvětlila iniciátorka akce Irena Brouwerová.
Na snímek, jehož originál zachycuje sto čtyřicet osm lidí, se vloudila rovněž záhadná postava Járy Cimrmana, ztělesněná věšákem navlečeným do dobového kostýmu. „Konzultovali jsme jeho přítomnost s předními cimrmanology, kteří potvrdili, že mohl být jednou z dosud neznámých postav na dobové fotografii,“ uvedla Irena Brouwerová.
„Dokonce jsme zjistili, že si Cimrman s Masarykem dopisovali. Považujeme za své historické poslání zjistit téma jejich korespondence,“ dodala. Pořízení novodobé varianty sto let staré fotografie vyvrcholilo trojí provoláním slávy. Při tom posledním pánové radostně vyhodili do výše své klobouky. Následovalo již neoficiální fotografování přímých účastníků rekonstrukce s přihlížejícím obecenstvem. „Jsem rád, že tato iniciativa vznikla. Oficiálním oslavám Masarykova zvolení dodává odlehčenější ráz,“ prohlásil starosta Částečka, jenž stejně jako jeho velkolhotský předchůdce slavil – tentokrát ale vlastní šestačtyřicáté narozeniny.