V pátek a sobotu přišel hlasovat do Evropského parlamentu přibližně stejný počet voličů jako v prvních eurovolbách před pěti lety .

Zatímco v pátek mělo odvoleno na Zlínsku přibližně dvacet procent voličů, během soboty se číslo zvedlo na zhruba třicet procent. V roce 2004 volilo 28,32 procent lidí.

Přestože se volební místnosti zavřely už v sobotu ve dvě hodiny odpoledne, sčítat se začalo až v neděli ve 22 hodin.

Lidé chodili v pátek i v sobotu k urnám plynule. Někteří to však stíhali na poslední chvíli. Například Karel Mišurec ze Žlutavy na Otrokovicku do hlasovací místnosti dorazil v sobotu krátce před 14. hodinou. „To je snad normální, jít k volbám,“ nepochyboval ovšem Mišurec.

Ve Žlutavě volilo devětadvacet procent lidí. „Čekaly jsme, že to bude méně,“ zhodnotila Pavla Gromusová, která předsedala tamní komisi složené ze samých žen.

Do volební místnosti se pak prý někteří prošli ne jednou, ale hned dvakrát. „Pán si omylem přinesl jen řidičák. Musel si jít domů pro občanku,“ uvedla Gromusová.

Ke třiceti procentům se přiblížil počet hlasujících i v Pozlovicích na Luhačovicku. A ne všichni byli místní. Osm lázeňských hostů hlasovalo s voličskými průkazy.

Na zlínském magistrátu si vyzvedlo voličský průkaz, se kterým bylo možné jít i do jiného než domovského okrsku, pětačtyřicet zájemců. Několik lidí ovšem přišlo po termínu, a tak jej získat nemohli.

Občanský průkaz bez strojově čitelných údajů si nechal ve Zlíně během voleb vystavit jeden občan. „Jeden další se o vydání zajímal. Měl ale v pořádku cestovní pas, a tak odvolil s ním,“ uvedla mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková. Ve Zlíně volilo také kolem třiceti procent lidí. Rozdíl byl přitom mezi jednotlivými okrsky velký, účast se pohybuje mezi dvaceti a dvaačtyřiceti procenty.

Z festivalových hostů pak podle mluvčí Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež Heleny Simerské nevolil do Evropského parlamentu pravděpodobně nikdo. V Krajské nemocnici Tomáše Bati volebního práva využilo sedm pacientů, kteří se napsali na seznam voličů.

Další články o průběhu voleb najdete vpravo v Souvisejících článcích.